JEMGYÝET

Türkmenistan ile Azerbaycan Stratejik İşbirliği Ortağı Oldu

Türkmenistan ile Azerbaycan Stratejik İşbirliği Ortağı Oldu

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, yakında gerçekleşen Azerbaycan ziyaretinde resmi temaslar kapsamında bir dizi anlaşmalara imza atıldı. Hazar’ın iki kıyısındaki ülkeler arasında stratejik işbirliği deklarasyonuna imza atıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetlisi olarak Bakü’ye resmi ziyarette bulunan Türkmen Lider, askeri törenle karşılandı. Daha sonra liderler baş başa görüştü ve heyetler arası görüşmelere katıldı. Resmi görüşmelerin ardından iki ülke Liderinin katılımıyla bir dizi anlaşmalara imza atıldı.

Devlet Başkanları Gurbanguli Berdimuhamedov ve İlham Aliyev, Türkmenistan ile Azerbaycan arasında stratejik işbirliği deklarasyonuna imza attı. Ayrıca hükümetler arası düzeyde sivil savunma, acil durumlarda bili paylaşımı, deniz ticareti,  telif hakları, endüstri mülkiyetin korunması, çevre koruma, bitkilerin korunması, kültür, turizm ve vergi alanlarında işbirliği anlaşmalarına imza atıldı.

Bunun yanı sıra Türkmenbaşı ve Bakü limanlarından kargo taşımacılığı, işletilmesi ve yük vagonu ve uluslararası demiryolu-feribot iletişimde konteynerlerin hesaba alınmasına ilişkin anlaşmaya değişiklikler ve takviyeler yapıldı.

ÜLKELER ARASINDA TİCARET HAMCİ YÜZDE 40 ARTTI

2017 yılının ilk yarısında Türkmenistan ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacmi yüzde 40 oranında arttı. Ancak, bu rakamın yetersiz olduğu ve ticaret ilişkileri üst düzeylere çıkarmak için detaylı analiz çalışmaların yapılması konusunda hem fikir kaldılar.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın ve Azerbaycan’ın sanayi ve tarım sektörü olarak güçlü bir ülke olduğunu, modern ulaştırma altyapısına sahip olduklarını kaydederek, tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinde daha büyük ve kapsamlı projelere imza atmaları gerektiğin söyledi. Devlet Başkanı bu alanda petrol-kimya, doğalgaz-kimya, elektrik enerji sektörlerinde ortak projelerin yapılabileceğini altını çizdi.

Ayrıca, Devlet Başkanı Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye ve Türkmenistan-Azerbaycan-Türkiye hattında ulaştırma projelerinin önemine değindi.

Türkmenistan’ın Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesini desteklediğini kaydeden Türkmen Lider, bunun bölgede ülkeler arasındaki ticari münasebetlerin gelişmesine büyük ivme kazandıracağını söyledi.

Azeri Lider konuşmasında, iki ülke arasındaki münasebetlerin yeni seviyelere taşındığını, siyasi, ekonomik, enerji alanlarında önemli işbirliğinin yapıldığını ifade etti.

Bakü’deki temaslar kapsamında liderler ikili münasebetleri ve ülkeleri ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konuları görüştü. Görüşmelerde, özellikle ticari ve ekonomik işbirliğinin arttırılmasına ve bu alandaki yeni mekanizmaların oluşturulmasına önem verildi. Doğal kaynaklar bakımından zengin olan Türkmenistan ile Azerbaycan, enerji alanında da önemli işbirlikçi olma potansiyeli olan ülkelerdir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmen wekiliýeti ÝUNESKO-nyň işleri barada Milli toparlaryň mejilisine gatnaşdy

Mazenderan welaýatynyň Türkmenistana eskporty artdy

Igor Runow: Türkmenistanyň Prezidentiniň ulag başlangyçlary möhümdir

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy