JEMGYÝET

Türkmenistan ile Azerbaycan arasında enerji işbirliği

Dünyanın gözünü diktiği ve enerji kaynakları bakımından zengin olan Hazar Denizi’nin iki yakasındaki ülkeler konumundaki Türkmenistan ile Azerbaycan arasındaki enerji işbirliği büyüyor. Geçtiğimiz günlerde, Türkmenistan heyeti Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 4.Bakanlar Toplantısına katıldı.

Şimdi ise Bakü’de Türkmen-Azeri çalışma grubunun ilk toplantısı gerçekleştirildi. Söz konusu çalışma grubu, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 8 Ağustos 2017 tarihinde Bakü’ye yaptığı ziyarette Türkmenistan ile Azerbaycan Hükümeti arasında enerji alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi için imzalanan karşılıklı güven memorandumu kapsamında kuruldu.

Toplantıda, Azeri heyetine Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halaf Halafov başkanlık ederken, Türkmen tarafına Devlet Başkanlığı’na bağlı Hazar meseleleriyle ilgili devlet komitesi başkanı Murat Atacanov başkanlık etti. Görüşmede, iki ülke arasındaki enerji işbirliği ele alındı.

Toplantıda, Hazar Denizine ilişkin konular da ele alındı. Taraflar Hazar Denizi’nin hukuki statüsüne yönelik yasa tasarısının 2017 yılının sonlarında Moskova’daki toplantıda görüşüldüğünü ve mutabakata varılmasının önemine dikkat çektiler. İki ülke yetkilileri, Hazar Denizi’nin hukuki statüsünün önemli olduğuna dikkat çekerek, bunun ülkeler arasındaki enerji işbirliğinin arttırılmasına imkan sağlayacağını ifade ettiler.

Bir sonraki çalışma grubu toplantısının Türkmenistan’da yapılması konusunda anlaştılar.

Öte yandan, geçtiğimiz Ocak ayında da Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Yatırım ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Elşad Nasirov ile Türkmenistan’ı ziyaret etmişti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

COP-28 sammiti: dünýä döwletleriniň başlangyçlary

Putin Türkmenistanyň ilçisinden ynanç hatyny kabul eder

Türkmenistanyň Prezidentiniň COP-28 mejlisindäki ÇYKYŞY

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar