JEMGYÝET

Türkmenistan ile Avrupa Birliği ilişkileri hız kazandı

Türkmenistan ile Avrupa Birliği ilişkileri yeni bir döneme giriyor. Avrupa Birliği’nin Orta Asya Stratejisinin kabulünün 10.yılına girildi. Bu önemli dönemde Türkmenistan ile Avrupa Birliği arasındaki ikili ve bölgesel ilişkiler, Aşkabat’ta düzenlenen seminerde ele alındı.

Yıldız otelindeki seminere, Avrupa Birliği (AB) Orta Asya Özel Temsilcisi Peter Burian, AB Türkmenistan Temsilcisi Lubomir Frebort, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin Aşkabat büyükelçileri, Türkmenistan bakanlık ve kamu kuruluş temsilcileri, yerli ve yabancı basın mensupları katıldı.

Atavatan Türkmenistan dergisinin de takip ettiği seminerde, Türkmenistan ile AB arasındaki çeşitli alanlardaki işbirliği konuları ele alındı. AB Özel Temsilcisi Peter Burian yaptığı konuşmasında, AB Orta Asya Stratejisi kapsamında Türkmenistan ile ilişkilerin devam ettirildiğini kaydetti. Türkmenistan Hükümeti’nin reformlarına destek verdiklerini kaydeden Burian, bu reform süreci kapsamında Türkmenistan ekonomisinin çeşitlendirildiğini, yabancı yatırımcılar için iyi koşulların oluşturulduğunu söyledi.

Türkmenistanlı yetkililer, Türkmenistan ile AB arasında başta ekonomi olmak üzere birçok alanda işbirliğinin geliştirildiğini kaydettiler.

Aşkabat’taki seminerde, Türkmenistan dış politikası, AB ile siyasi, güvenlik, ekonomik, özel sektörün geliştirilmesi, eğitim, Ombudsman ofisinin kurulması gibi alanlarda görüş alışverişinde bulunuldu.

AB Özel Temsilcisi Peter Burian, 16-17 Şubat tarihinde Brüksel’de AB-Orta Asya ilişkileri konulu konferans düzenledi. Bu konferansta, AB’nin Orta Asya’ya ile ilişkileri geliştirmeye yönelik adımlar atıldı. Bu kapsamda bütün Orta Asya ülkelerinde seminerler düzenlenerek, işbirliği alanlarının oluşturulması hedeflendi. Bu doğrultuda, Aşkabat’ta ilk seminer düzenlendi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan Buharest şäherinde “TIBCO-2024” halkara sergisine gatnaşar

“Senagat töleg” ykjam programma bilen meýletin haýyr-sahawat serişdelerini tölemek mümkinçiligi

Türkmenistan GDA-nyň daşary işler ministrleriniň mejlisine gatnaşdy

Türkmen telekeçileri TEIF 2024-e gatnaşarlar

Türkmenistanyň ýolbaşçylary O.Kononenkony Kosmonawtika güni bilen gutlady

Aşgabat şäheriniň häkimine berk käýinç yglan edildi

Ata Watan Eserleri