BIZNES

Türkmenistan ile Almanya yüksek teknolojide işbirliği yapacak

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Yıldız otelinde Almanya Ekonomi Günleri etkinliği düzenlendi. Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Alman Ekonomi Orta Asya temsilciliğinin ortaklaşa düzenlendiği etkinliğe, 70 civarında Alman şirketi katıldı. Türkmenistan’ın bu etkinlikte, bakanlık temsilcileri ile birlikte Türkmenistan İşadamları ve Sanayiciler Dermeği’ne üye yerli firma temsilcileri temsil etti. 
Türkmenistan’da 6 kez yapılan etkinlik kapsamında ikili işbirliği alanları belirlendi ve özellikle yüksek teknoloji alanında daha fazla işbirliği yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca, yapılacak bir takım ortak yeni projeler için görüş alışverişinde bulunuldu. 
2015 yılında ülkeler arasındaki dış ticaret hacmi 306 milyon doları bulmuştur. Alman sermayeli 29 şirket, Türkmenistan faaliyet göstermektedir ve bu şirketlerin katılımıyla çeşitli alanlarda 169 projeye imza atılmıştır. 
Etkinliğin ana gündemini yüksek teknoloji sektörü oluşturdu. Alman şirketlerinden çeşitli sektörler için yeni teknolojilerin alınması değerlendirildi. Bankacılık sektöründeki işbirliği alanları da masaya yatırıldı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy

Kabulda Türkmenistandan nebit we gaz import etmek maslahatlaşyldy

“Atasay Kuyumculuk” Aşgabatda dükanyny açdy