TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmenistan ile Almanya yüksek teknolojide işbirliği yapacak

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Yıldız otelinde Almanya Ekonomi Günleri etkinliği düzenlendi. Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Alman Ekonomi Orta Asya temsilciliğinin ortaklaşa düzenlendiği etkinliğe, 70 civarında Alman şirketi katıldı. Türkmenistan’ın bu etkinlikte, bakanlık temsilcileri ile birlikte Türkmenistan İşadamları ve Sanayiciler Dermeği’ne üye yerli firma temsilcileri temsil etti. 
Türkmenistan’da 6 kez yapılan etkinlik kapsamında ikili işbirliği alanları belirlendi ve özellikle yüksek teknoloji alanında daha fazla işbirliği yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca, yapılacak bir takım ortak yeni projeler için görüş alışverişinde bulunuldu. 
2015 yılında ülkeler arasındaki dış ticaret hacmi 306 milyon doları bulmuştur. Alman sermayeli 29 şirket, Türkmenistan faaliyet göstermektedir ve bu şirketlerin katılımıyla çeşitli alanlarda 169 projeye imza atılmıştır. 
Etkinliğin ana gündemini yüksek teknoloji sektörü oluşturdu. Alman şirketlerinden çeşitli sektörler için yeni teknolojilerin alınması değerlendirildi. Bankacılık sektöründeki işbirliği alanları da masaya yatırıldı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

«Aşgabat-Hazar» ugry boýunça täze gatnaw ýola goýuldy

125 ýyllyk kompaniýa logosyny üýtgetdi

Duşanbede türkmen-täjik işewürler forumy geçiriler

Teswirle