TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmenistan ile Almanya karşılıklı işbirliği potansiyelini artıyor

Avrupa Birliği’nin önemli ülkelerinden Almanya, Türkmenistan ile ekonomik işbirliğini güçlendiriyor. Aşkabat’ta Ortak Türkmen-Alman çalışma grubunun 7.Toplantısı yapıldı ve toplantıda ticaret ve ekonomik alandaki işbirliği değerlendirildi.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Yardımcısı, dış ticaret bölüm başkanı Eckhard Franz öncülüğünde heyet, Türkmenistan’a geldi.

Toplantıda, uzun vadeli işbirliği imkânları masaya yatırıldı. Ayrıca, geçen sene Nisan’da Berlin’de düzenlenen toplantıda alınan kararlar değerlendirildi. Özellikle, enerji alanındaki işbirliği ele alındı. Bu alanda iki ülke arasında önemli potansiyelin olduğu belirtildi. Ayrıca, ulaştırma alanında Kuzey-Güney ve Doğu-Batı transit geçişlerin inşa edilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. 

Alman işadamları, Türkmenistan’da altyapı projelerine ilgi gösterdiklerini, özellikle Avaza turizm bölgesinde ve Türkmenbaşı deniz limanında projelerde yer almak istediklerini kaydetti. Tarım alanındaki işbirliği konusunda Alman tarım makinelerinin temin edilmesi görüşüldü. Ayrıca, bu alanda uzman kadroların yetiştirilmesi konusunda yardım teklifleri yapıldı.

Bunun yanı sıra eğitim, kültür, sağlık ve turizm alanındaki işbirliği görüşüldü. 2018 yılında Almanya’da Türkmenistan’ın topraklarında bulunan Tunç Çağı'na ait Marguş Krallığı anlatan serginin yapılması görüşüldü.

Avrupa ülkelerinin arasında Alman şirketleri Türkmen pazarına giriş yapan ilk şirketlerin başında geliyor. Her geçen yıl Alman şirketleri, Türkmenistan pazarındaki konumunu güçlendirmektedir. Birçok firma kendi şubelerini açtı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türk kompaniýasy tebigy gazdan benzin öndürýän zawodyň ikinji tapgyryna gatnaşmakçy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň energetika ulgamyna maýa goýumlaryny çekmek boýunça Halkara roud-şou geçiriler

“Dragon Oil” kompaniýasyna maýa goýum teklipleri hödürlendi

Teswirle