TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan ile Afganistan’ı demiryolu ağı birleştirdi

Türkmenistan’ın girişimiyle Orta Asya bölgesinde ulaştırma alanında önemli projelere imza atılıyor. Daha önce Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryol hattı hizmete açılırken, şimdi ise Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryol hattının ilk etabı olarak 88 kilometre uzunluğundaki Atamurat-İmamnazar (Türkmenistan) – Akina (Afganistan) kısmı hizmete açıldı.

Sözkonusu proje, Asya uluslararası ulaşım koridorunun önemli bir parçasını oluşturacaktır. Bu hattın daha sonra Çin’e kadar uzanması ve bunun akabinde Orta Asya bölgesindeki ülkelerin Asya-Pasifik ülkelerine ulaşmasına imkan sağlayacak.

Türkmenistan ile Afganistan sınırındaki İmamnazar istasyonunda yapılan açılış törenine, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Afganistan Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani katıldı. Renkli görüntülere sahne olan törende Türkmenistan’ın demiryol ve ulaştırma sektöründeki başarılarını anlatan sinevizyon gösterisi izlendi.

Daha sonra konuşmak için kürsüye gelen Türkmenistan Devlet Başkanı, 5 Haziran 2013 yılında 3 ülke devlet başkanlarının katılımıyla temeli atılan demiryol hattının Türkmenistan’nın demiryol çalışanlarının önemli gayretleri ile büyük bir çalışma yapıldığını kaydetti.

88 kilometre uzunluğundaki demiryol güzergahında 256 metre ve 363 metre uzunluğunda köprü inşa edildiğini söyleyen Türkmen Lider, Gülistan ve İmamnazar istasyonları ve yardımcı tesisler inşa edildiğini ifade etti.

Türkmen Lider, bu demiryolun tarihi İpek Yolunu canlandırdığını ve Türkmenistan’ın ulaştırma-transit potansiyelini arttırarak, Avrupa, Asya-Pasifik ve Güney Asya arasında önemli ulaşım merkezine dönüştüreceğini ifade etti.

Sayın Devlet Başkanı, yeni hattın Afganistan, Tacikistan, Çin, Hindistan, Pakistan ve Asya-Pasifik bölgesindeki ülkelerine İran, Kazakistan, Rusya, Azerbaycan ve Avrupa ülkelerine yük taşımacılığında önemli imkan sağlayacağını belirtti.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ise konuşmasında, Türkmenistan ile Afganistan için tarihi bir gün olduğuunu, dünya genelinde ulaştırma sektörünün bütün alanlarının dengeli bir şekilde geliştiğini ve bu alanda demiryolun önemli bir rol oynadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Türkmenistan ile Afganistan’ın demiryol ağı ile birleştiğini kaydederek, gelecekte bu yolun Akina’dan Hindistan’a ve daha sonra Güney Asya ülkelerine kadar ulaşacağını belirtti.

Resmi konuşmalardan sonra canlı yayın aracılığıyla İmamnazar bölgesinde inşa edilen petrol terminalinin açılışı yapıldı. Sözkonusu terminalde 540 bin ton petrol ürünlerini muhafaza ve ihracat etmek için bütün imkanlar sağlandı.

Daha sonra liderler, yeni demiryol hattının sembolik olarak vidalarını sıkarak, resmi açılışını gerçekleştirdi. Açılıştan sonra 46 vagondan oluşan yük treni ilke seferini gerçekleştirdi. Türkmenistan Hükümeti, ilk tren seferiyle Afganistan’a un, buğday, gübre ve çimento yardımında bulundu. 680 ton yük kapasitesi olan 10 vagonda un, yine 10 vagon buğday ve 10 vagon çimento gönderildi. 

Sonra liderler, Afganistan sınırındaki Akina istasyonunun açılışını gerçekleştirdi. Burada Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Türkmenistan Lideri’ne iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine verdiği desteklerden dolayı ülkesinin en büyük devlet nişanı olan Gazi Muhammed Akbar Han ödülü ile ödüllendirdi.

Türkmenistan ile Afganistan’ın biribirine bağlayan demiryolu hattı ile yük taşımacılığı bir hayli artacak. Ülkeler arasında 2016 yılının 10 ayında 278,4 bin ton yük taşındı ve bunun büyük bir kısmı demiryol ile gerçekleştirildi. 2016 yılında Türkmenistan’dan Afganistan’a 1,4 milyon ton yük taşındı. Bunun büyük bir çoğunluğunu petrol ürünleri ve sıvılaştırılmış doğalgaz oluşturdu. Ayrıca, Afganistan’a buğday, un, gübre ve diğer ürünlerde gönderiliyor.

Sonuç olarak bu sene Türkmenistan demiryolları ile ihracat ve ithal malların 3 milyon tondan fazlası taşındı. Bu alanda Türkmenistan’ın en önemli işbirlikçileri İran, Afganistan ve Rusya.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle