JEMGYÝET

Türkmenistan ile ABD ekonomik işbirliği ele alındı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan-ABD İş Konseyi Başkanı Eric Stewart ile görüştü. Daha önce dergimize özel yazı da yazan Amerikan iş adamı, Türkmen Lideri’ni Uluslararası Tarafsızlık Günü ile tebrik ederek, ABD’li iş dünyasının Türkmenistan ile karşılıklı çıkara dayalı işbirliğine büyük ilgi gösterdiğini kaydetti.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın yabancı ortakları ile işbirliğine açık olduğunu kaydederek, uzun yıllardan bu yana Türkmenistan’da başarılı faaliyet gösteren ABD’li şirketlerin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Taraflar iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik konularda görüş alış verişinde bulundu. Ekonomik münasebetlerin arttırılmasına iş konseyinin ve ortak iş forumlarının faaliyetlerinin önemli olduğuna dikkat çekildi. Türkmenistan ile ABD ilişkilerinde enerji, ulaştırma, iletişim, sanayi, tarım ve yüksek teknoloji alanındaki işbirliği imkânları değerlendirildi.

Olumlu bir yatırım iklimi yaratılmış Türkmen piyasasındaki konumlarını güçlendirmede ABD'li iş çevrelerinin ilgisini teyit eden işadamı, Türkmenistan’ın dünya sahnesindeki artan prestijini sağlayan uluslararası işbirliği konusundaki inisiyatiflerinin önemine değindi.

Bu sene Temmuz ayında Washington’da Türkmenistan-ABD İş Konseyi toplanmıştı.  Türkmenistan-ABD İş Konseyi  toplantısı bugünde  Aşkabat’ta toplandı. ABD-Türkmenistan İş Konseyi, ABD ve Türkmenistan arasındaki ticari ilişkileri teşvik eden, Washington DC merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

 

 

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri