JEMGYÝET

Türkmenistan ile AB enerji işbirliği görüştü

11-12 Ekim tarihlerinde Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov Başkanlığı’ndaki heyet Belçika’nın başkenti Brüksel’de temaslarda bulundu.

Türkmen heyetinin ilk görüşmesi, Avrupa Birliği Enerji Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic ile oldu.  Bu görüşmede, Türkmenistan ile Avrupa Birliği arasında enerji alanındaki işbirliği masaya yatırıldı. Bilindiği gibi, Avrupa Birliği özellikle Maros Sefcovic’in döneminde Türkmenistan ile enerji alanındaki işbirliği hızlandırıldı. Avrupa Birliği tarafından Hazar bölgesindeki enerji kaynaklarının Avrupa’ya ulaşması konusunda Türkmenistan ve Azerbaycan ile görüşmeler başladı. Buna Türkiye’de dahil edildi.

Türkmen Dışişleri Bakanı ayrıca, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkmenistan ile Avrupa Birliği münasebetleri yanı sıra bölgesel güvenlik konuları ele alındı.

Aynı gün Türkmen heyeti Avrupa Komisyonu Ulaştırma Genel Müdürlüğü Kabine Başkanı Matej Zakonjšek ile görüştü. Görüşmede, Orta Asya ile Avrupayı birlşetirecek ulaştırma-transit koridorlarının geliştirilmesi konusu ele alındı. Ayrıca, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın BM Genel Kurulu’nda ileri sürdüğü sürdürülebilir ulaştırma konusundaki girişimleri değerlendirildi. Görüşmede, Türkmenistan ulaştırma stratejisinin Avrupa Birliği’nin Avrupa ile Asya arasındaki münasebetlere yönelik stratejileri ile örtüştüğü ifade edildi.

Bunun yanı sıra Türkmen heyeti iş yemeği kapsamında Avrupa Parlamentosu milletvekilleriyle de bir araya geldi.

SİYASİ İSTİŞARE TOPLANTISI

Belçika’da Türkmenistan ile Belçika arasında siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi. Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile Belçika Başbakan Yardımcısı, Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Didier Reinders ile görüşmeler yapıldı.

Görüşmede iki ülke arasındaki mevcut işbirliği durumu yanı sıra siyasi, ekonomi, enerji, ulaştırma, kültür ve diğer alanlardaki işbirliği ele alındı.

Türkmen tarafı Belçika ile uluslararası örgütler, özellikle BM ve diğer uluslararası kuruluşlar bazındaki münasebetlerini bundan sonra da devam etmekte kararlı olduklarını bildirdi. Yeni programlar ve somut işbirliği mekanizmalar kapsamında ticari ve ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda hemfikir kaldılar.

TÜRKMENİSTAN VE DÜNYA GÜMRÜK ÖRGÜTÜ

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov Brüksel ziyareti kapsamında Dünya Gümrük Örgütü Genel Sekreteri Kunio Mukuria ile bir araya geldi.

Toplantıda Türkmenistan ve Dünya Gümrük Örgütü (WCO) arasındaki işbirliği alanları ele alındı. Özellikle Türkmen tarafı, sınırlardaki gümrük kontrolünün organizasyonunun iyileştirilmesinde WCO deneyimini   öğrenmekle ilgilendiği ifade edildi.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy