JEMGYÝET

Türkmenistan heyetinin Japonya ziyareti

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın talimatı üzerine Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov başkanlığındaki heyet, Japonya’da temaslarda bulundu. Çok verimli geçen üst düzeydeki görüşmelerde, Japon teknolojilerinin Türkmenistan’ın endüstriyel kalkınmasına katkı sağlaması yönünde önemli adımlar atıldı.

Türkmen heyeti, ilk önce Japonya Başbakan Shinzo Abe ile görüştü. Türkmenistan ile karşılıklı çıkara dayalı işbirliğine büyük önem verdiklerini kaydeden Abe, Türkmen Liderine iki ülke münasebetlerinin gelişmesi için yaptığı katkılarından dolayı teşekkür etti.

Görüşmede, ülkeler arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel konular değerlendirildi. Japon şirketlerinin katılımıyla gaz kimya sanayi sektörü, elektrik enerji, ulaştırma, demiryolların yenilenmesi gibi pek çok alanda ortak projelerin hayata geçirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Abe, Türkmen Lideri’ne Japonya’nın BM Güvenlik Konseyi 2023-2024 yılları üyeliğine ve Osaka’nın EXPO 2025 adaylığına verdiği destekten dolayı da müteşekkir oldu.

Türkmen heyeti, Tokyo  temasları kapsamında birçok bakanlıktan görüşmelerde bulundu. Ulaştırma alanındaki işbirliği konuları Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanı Keiichi Ishii arasındaki görüşmede ele alındı. Bu görüşmede özellikle gemi inşaatı, otomobil ve demiryolu alanlarındaki işbirliği görüşüldü.

Japonya ile Türkmenistan arasındaki siyasi münasebetler ve ülkeleri yakından ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konular Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ile yapılan görüşmede ele alındı.

Haberleşme ve telekomünikasyon alanındaki işbirliği konuları Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanı Masatoshi Ishida ile bu alandaki işbirliği ele alındı ve Türkmenistan ile Azerbaycan arasındaki denizaltı fiber optik kablo inşasında Japon tarafı yardım etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Japon NEC şirketi (Nippon Electric Company)  ile uzay ve Türkmenistan'ın ulusal haberleşme uydusundan uzaktan algılama teknolojilerinin kullanılması yönündeki işbirliği yönelik teklifler sunuldu.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Taro Aso ile ekonomik işbirliği masaya yatırıldı. Taraflar yatırım alanında hükümetler arası anlaşma taslağı ve iki ülkenin Yatırım İşbirliği Programının hazırlanmasına ilişkin çalışmaların hızlandırılması yönünde hemfikir kaldılar.

Türkmen heyeti, Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Başkanı Shinichi Kitaoka ile 20 yılı aşkın süredir devam eden işbirliğinin görüştü. Bu görüşmede, Türkmen tarafı JICA’ya Türkmenistan demiryollarının yenilenmesi projesine katılmayı teklif etti.

Türkmen heyeti, Temsilciler Meclisi Başkanı Oşima Tadomori ile bir araya geldi. Türkmenistan-Japon Dostluk Grubu Başkanı, Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Serdar Berdimuhamedov iki ülke arasındaki parlamentolar arası işbirliğinin önemine değinerek, bu münasebetlerin iki ülke ilişkilerinden yeni imkanları oluşturduğunu ifade etti.

Japonya parlamento binasında Türkmenistan-Japon Dostluk Grubu Başkanı Serdar Berdimuhamedov (Türkmen tarafı) ve T.Endo (Japon tarafı) işbirliğine yönelik mutabakat zaptına imza attı.

Ayrıca, Türkmen heyeti Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi Başkanı Yoshiro Mori ile bir araya geldi ve spor alanındaki işbirliği değerlendirdi.

Japon Uluslararası İşbirliği Bankası ile Japonya İhracat ve Yatırım Sigorta Ajansı’nda (NEXI) gerçekleştirilen görüşmede, Japon şirketlerinin katılımıyla Türkmenistan’da gerçekleştirilen endüstriyel projeler ele alındı.

Japon Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko ile yapılan görüşmede, 2018-2020'de dikkate alınması planlanan öncelikli ortak projelerin bir listesini belirlendi ve Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı arasında Altyapı İşbirliği Anlaşması imzalandı.

Türkmenistan ile Japonya işbirliği yeni formatta büyüyor. 2013 yılında Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Japonya ziyaretinde Türkmengaz, Türkmenpetrol ve Türkmenkimya kurumları ile Japon Sojitz, Chiyoda, Nippon, ITOCHU, JGC, Kawasaki, TOYO, Mitsui, Tsukishima, Mitsubishi, Sumitomo şirketleri arasında 10 milyar dolarlık anlaşma imzalanmıştı.

2015 senesinde Japon Başbakanı Shinzo Abe’nin Aşkabat ziyaretinde ise 18 milyar dolarlık ortak projelerin hayata geçirilmesine ilişkin anlaşmalara imza atılmıştı. Bunu sonucunda birçok projeler hayata geçirildi. Halihazırda Ahal vilayetinde Japon Kawasaki ile Türk Rönesans Holding’in yürüttüğü 1 milyar 700 milyon dolar değerindeki doğalgazdan benzin üreten tesisin inşası devam etmektedir.

Japon Uluslararası İşbirliği Bankası’nın Temmuz 2018’de Türkmenistan Dış Ekonomik İşler Bankası arasında imzalanan 13 milyar yen ve 152 milyon dolar tutarındaki kredi anlaşması kapsamında Lebap vilayetinde Japon Sumitomo şirketi tarafından 432 MWt gücünde elektrik santrali inşa edilecek. 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy

Azerbaýjan Türkmenistandan tebigy gaz almagy artdyrdy

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi