SYÝAHATÇYLYK WE SAGLYK

Türkmenistan Havayolları’nın açılımı ve İCAO ile işbirliği

Türkmenistan Havayolları Aşkabat-Kazan (Rusya Federasyonu) güzergahındaki sefer sayısını artıracak ve Güneydoğu Asya ve Arap Yarımadası'na yeni seferler başlatacak.

Türkmen basınında yer alan habere göre, 3 Temmuz-11 Eylül arasında, Boeing 737-800 uçağıyla Tataristan'ın başkentine yeni sefer gerçekleştirilecek. Söz konusu sefer, Çarşamba günleri yapılacak.

TOKYO SEFERİ BAŞLADI

Ayrıca, bu sene itibariyle Türkmen sivil havacılık şirketi uluslararası sefer coğrafyasını genişletmeyi planlıyor. Türkmen Havayolları Ajansı, Asya-Pasifik bölgesi ülkelerine direk seferlerin başlatılması için görüşmeler yapmaktadır. Bu bağlamda, Tokyo-Aşkabat-Tokyo seferi başlatıldı.

Aşkabatsyyahat Devlet Turizm Acentesi, Türkmen Havayolları Ajansı ile birlikte 26-30 Haziran tarihlerinde Japonyalı turistler için özel bir tur geliştirdi. Bu tur kapsamında söz konusu dönemlerde Japon turistlerin Türkmenistan’a gelmesi beklenmektedir.

Türkmen Havayolları, Asya-Pasifik ve Arap Yarımadası’na seferlerin arttırılması için Boeing 777-200 LR uçağının hizmetinden faydalanacak. Bu uçaklar ile Vietnam’ın Ho Chi Minh kentine ve Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'a düzenli uçuşların yapılması planlanmaktadır.

Türkmen sivil havacılık şirketi ayrıca Suudi Arabistan’ın Cidde kentine seferler düzenlemeyi öngörmektedir. Halen Avrupa, Türkiye, BDT ülkeleri, Tayland ve Vietnam'dan gelen turistlerin Aşkabat Uluslararası Havalimanı üzerinden Arap Yarımadası'na uçmalarını sağlayacak güzergahlar geliştirilmektedir. Yeni seferlerin Kasım ayında başlatılması öngörülmektedir.

İKAO İLE İŞBİRLİÄžİ

Öte yandan, Türkmenistan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ile işbirliğini geliştirecek. Türkmenistan’ın ABD nezdindeki Büyükelçisi Meret Orazov, Kanada’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Türkmen Büyükelçi, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Genel Sekreteri Fang Liu ile görüştü.

Toplantıda Büyükelçi, Türkmenistan’ın ICAO’nun uluslararası önemli protokollerine katılımını onaylayan iki belgenin aslını sundu. Taraflar ayrıca, 24 Eylül – 4 Ekim 2019 tarihleri arasında Montreal'de yapılacak olan ICAO Genel Kurulu’nun 40. oturumunda Türkmenistan'ın katılımı ile ilgili konuları da değerlendirdi.

Ýene-de okaň

Goşulyşmazlyk Hereketiniň lukmançylyk forumy Aşgabatda geçiriler

Türkmenistan bilen Ýaponiýa syýahatçylyk ulgamynda hyzmatdaşlyk eder

Türkmenistan bilen Germaniýa saglyk ulgamyndaky hyzmatdaşlygyny berkider

Plastiki hirurgiýa ugry boýunça saglygy goraýyş kömegini bermegiň tertibi tassyklandy

Baş Redaktor

Amerikanyň farmasewtika kompaniýasy Hytaýda zawod gurar

Türkmenistanyň nobatdaky saglyk ulgamyndaky üstünligi