JEMGYÝET

Türkmenistan havai fişekler ile 2018’e merhaba dedi

Tüm dünyada olduğu gibi, Türkmenistan’da da 31 Aralık gecesi saatler 24:00’ı gösterdiğinde havaya atılan muhteşem havai fişek gösterileri ile 2018 yılına girildi. Ülke genelindeki yılbaşı kutlamaları haftalar öncesi başlamıştı. Başkent Aşkabat’taki Alem Kültür ve Eğlence Merkezi’nin önündeki meydana dikilen 38 metre yüksekliğinde dev Yılbaşı ağacı etrafında kutlama etkinlikleri düzenlendi.

Türkmenistan’da Sağlık ve Mutluluk olarak ilan edilen 2017 yılı geride kaldı. Geçen sene ülkedeki en önemli etkinliklerin başında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları oldu. 2 kıtayı Asya ve Okyanusya’yı birleşdiren bu oyunlar Türkmenistan’ın spor alanındaki büyük bir başarı olarak tarihe geçti.

Ülke genelindeki bütün şehirler, kentler, ilçeler ve kasabalar Yeni yıl için süslendi. Aşkabat başta olmak üzere ülkenin en uç köşelerinde sokaklar ve meydanlar çeşitli süslü lambalar ile süslenerek, büyük bir coşkut yarattı.

2018 yılı olan köpek yılına merhaba denildi. Türkmenistan bu sene de, bir dizi dev etkinliklere ev sahipliği yapacak. Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi sloganıyla ülkede binek araçlarının uluslararası ralli şampiyonası, bisiklet turu, Dünya Halter Şampiyonası ve bunun yanı sıra Türkmenistan gazını Güney Asya’ya taşıyacak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan uluslararası doğalgaz boru hattının Afgan topraklarındaki inşasının temeli atılacak.

Alem Kültür ve Eğlence Merkezi’nde kutlama etkinliklerinde ülkenin önde gelen sanatçıları sahne aldı. Yeni yıla yaklaşırken, ülkenin beş vilayetinin yaşlıları sırasıyla canlı yayında Türkmenistan Devlet Başkanı’nı tebrik etti.

TÜRKMEN LİDER’DEN YENİ YIL MESAJI

Daha sonra Oğuzhan Köşkü’nden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmen halkının Yeni yılını kutladı. Geride kalan 2017 yılında büyük başarılara imza attıklarını söyleyen Türkmen Lider, birçok önemli projeleri hayata geçirdiklerini, Amuderya nehri üzerinden karayolu ve demiryolu köprüsü, Garlık potasyum gübre fabrikası, Avaza turizm bölgesinde spor kompleksi, Ruhabat ilçesinde Taze Zaman toplu konut, Aşkabat’ta toplu villa, Kamu Hizmetleri Enstitüsü, Endokrinoloji ve Cerrahi Merkezi gibi projelerin açılışının yapıldığını belirtti.

İki yıl önce, Büyük İpek Yolu'nun eski rotasında, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan gaz boru hattının inşasına başlandığına dikkat çeken Devlet Başkanı, tüm katılımcı ülkeler için bu proje yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda güncel sosyal sorunlarına da çözüm olacağını ifade etti.

Geçen sene Ahal vilayetinde düzenlenen Yaşlılar Konseyi’nde 2018-2024 yıllarını kapsayan kalkınma programının kabul edildiğini, UNESCO tarafından küştdepdi dansının İnsanlığın somut olmayan kültürel mirası listesine dahil olduğunu söyleyen Türkmen Lider, 2018 yılı için "Türkmenistan-Büyük İpek Yolu'nun kalbi" sloganı seçtiklerini ve yeni demiryolları, karayolları, limanlar ve köprüler inşa ederek, Büyük İpek Yolu'nu yeniden canlandırdıklarını belirtti.

Türkmen Lider, yeni yılda Halk Maslahatı’nın ilk toplantısını yapacaklarını kaydetti. 1 Ocak'tan başlayarak insanların yaşam standartlarını ve sosyal koruma düzeylerini daha da iyileştirmek için maaş, emekli aylığı ve devlet yardımlarını yüzde 10 arttırdıklarını ve gelecekte de bu politikaya sistematik olarak devam edeceklerini söyledi.

Türkmen Liderin konuşmasının ardından saatler 24:00 olduğunda havai fişekler atıldı ve Türkmenistan halkı yeni yıla girdi. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

 

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi