BIZNES

Türkmenistan Hava Yolları, Tahran, Kazan ve Milano’ya uçacak

Türkmenistan’ın sivil havacılık sektörü geniş coğrafyaya yayılmak için büyük çaba gösteriyor. Bir tarafndan, Türkmenhavayolları devlet kurumunun filosuna yeni uçaklar satın alınırken, diğer tarafdan da yeni uçak seferleri açılmaya devam ediyor.

Türkmenhavayolları kurumu, Aralık ayından itibaren İran’ın başkenti Tahran’a, Tataristan başkenti Kazan ve İtalya’nın en büyük kentlerinden Milano’ya direk uçak seferlerin başlatılması bekleniyor. 3 Aralık tarihinde Boeing 737-800 tipi uçak ile İran’ın başkenti Tahran’a ilk sefer düzenlenecek. Bu seferler haftada 2 kez gerçekleştirilecek. 15 Aralık tarihinde Aşkabat-Kazan, 23 Aralık tarihinde ise Aşkabat-Milano seferleri başlatılacak. Her iki kente de haftada 2 defa seferler yapılacak. Önümüzdeki dönemde sözkonusu şehirlerde Türkmenhavayolları devlet kurumunun temsilciliği açılacak.

Halihazırda, Türkmenhavayolları Moskova, Kondra, Frankfurt, Birmingem, Bangkok, Yeni Deli, Abu-Dabi, Amritsat, Pekin, İstanbul gibi dünyanın büyük ülkelerinin en önemli kentlerine seferler düzenliyor. Geçtiğimiz dönemde Fransa’nın başkenti Paris’e, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a ve Türkiye’nin başkenti Ankara’ya seferler başlatıldı. Bunun yanı sıra Aşkabat ile Türkmenbaşı havalimanlarından İstanbul’a kalkan uçak sayısı arttırıldı.

Türkmenhavayolları devlet kurumunun Asya ve Avrupa’nın 11 dev kentinde temsilciliği bulunuyor. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Pakistan TOPH taslamasyny durmuşa geçirmäge girişmäge taýýarlanýar

Hytaý 1-nji çärýekde 2,4 mlrd dollarlyk türkmen gazyny import etdi

«Balkan» zawody halkara şahadatnamalara mynasyp boldy

Türkmenistan Daşkentdäki “Innoprom. Merkezi Aziýa” halkara senagat sergisine gatnaşýar

Ata Watan Eserleri

Russiýanyň Demir ýollary edarasy Türkmenistanyň demirýollarynyň elektrikleşdirmegine goşant goşar

Türkmenistan bilen Hindistan işewür hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy