TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmenistan Halkı, Yarın Sandık Başına Gidecek

Türkmen halkı seçime gidiyor. Yarın ilk defa 3 siyası partinin katılımı ve toplam 9 adayın yarıştığı Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Türkmenistan’da yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri arifesinde 'sessizlik günü' başladı. Yarın sabah saatlerinden itibaren Türkmenistan halkı, sandık başına gidecek. Ülke genelinde 2548, yurtdışında Türkmenistan’ın büyükelçiliklerinde ise 39 sandık kuruldu. Sandıklar yerel saat ile 07:00’da (TSİ ile 05:00) açılacak ve 19:00’da (TSİ 17:00) kapanacak.

3 milyon 223 bin seçmenin bulunduğu ülkede, 70 binden fazla seçmen ilk defa oy kullanacak. Ülkede 70 yaşın üzerinde 67 binden fazla seçmen bulunuyor. 13 binden fazla seçmen tek başına seçimlere katılabilecek durumda değil.

3 siyasi partinin katıldığı seçimleri 3223 yerel ve 151 yabancı gözlemci izleyecek. Yurtdışından Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı yanı sıra Birleşmiş Milletler, Şanghay İşbirliği Örgütü, İslam İşbirliği Örgütü ile birlikte ABD, Çin, Güney Kore, Japonya, Avusturya, BAE, Türkiye, İran, Hindistan ve Afganistan’dan temsilciler bulunmaktadır. “Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisi de seçimleri yabancı medya sıfatıyla takip edecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri Malaýziýada tanyşdyryldy

Ýaponiýa Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny ösdürmäge ygrarly

Türkmenistanyň Eýrandaky ilçihanasynyň ýanynda saýlaw uçastogy döredildi

Teswirle