JEMGYÝET

Türkmenistan halıları Domotex 2019 fuarında tanıtıldı

Heimtextil 2019 ve “Ferien Messe 2019 Turizm Fuarı’na katılan Türkmenistan, Almanya’nın Hannover ketinde 11-14 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenen Domotex 2019 Dünya Halı ve Zemin Ürünleri Fuarı’na iştirak etti. Söz konusu fuarda, Türkmenistan Tekstil Bakanlığı temsil etti.

Dünyaca ünlü ve Avrupa’nın en büyük Domotex 2019 Fuarı, Deutsche Messe Ag fuarcılık şirketi tarafından her sene düzenlenmektedir. 1989 yılından bu yana düzenlenen fuarda, halı ve zemin kaplama ürünleri yer almaktadır.

Bu sene fuar CREATE’N’CONNECT slogan ile gerçekleştirildi. 60 ülkeden bin 400 civarında kurum, şirket ve çeşitli sivil teşkilatlar ürünlerini sergiledi. Fuara 90’dan fazla ülkeden 45 bin civarında ziyaretçi geldi.

Son yıllarda çeşitli uluslararası fuarlarda aktiff katılım sağlayan Türkmenistan bu fuarda da ülkede üretilen halı ve halı ürünleri ile stant açtı. 3 gün boyunca Türkmenistan halıları çok sayıda misafirlerin ilgi odağında oldu. Ziyaretçiler, el yapımı ve güzelliği ile bilinen Türkmen halılarını yakında görme fırsatı yakaladı.

Ayrıca fuar kapsamında Türkmenistan heyeti ilgi duyan yabancı şirketler ve iş dünyası temsilcileri ile bir dizi görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde, Türkmenistan’da üretilen halıların uluslararası pazarlara çıkarılmasına yönelik işbirliği konuları değerlendirildi. Bu haberi daha önce Türkmence olarak servis etmiştik. Söz konusu haberimiz daha sonra Türkmen medyasında sitemize atıf yapılarak verildi.

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär