DÜNÝÄ

Türkmenistan Güvenlik Kurulu toplantısı gerçekleştirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı ve Silahlı Kuvvetler Baş Komutanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Devlet Güvenlik Kurulu toplantısını gerçekleştirdi ve İç işleri Bakanlığı’na bağlı tesislerin açılışını yaptı.

Türkmen Lider ilk olarak açılış kurdelesi keserek, bazı tesislerin açılışını gerçekleştirdi. İç işleri Bakanlığı’nın bünyesinde 4,75 hektar alanda inşa edilen tesislerin arasında ambar, otopark, hayvancılık tesisi ve diğer binalar yer almaktadır.

Daha sonra Güvenlik Kurulu toplantısı yapıldı.  Toplantıda, 2017 yılında Aşkabat’ta düzenlenecek 5.Asya Oyunları’na hazırlık çalışmaları, askeri kurumlardaki yapılmakta olan işler ve ülkede önümüzdeki dönemde düzenlenecek uluslararası etkinlikler ile ilgili konular değerlendirildi.

Türkmenistan Savunma Bakanı ve Devlet Güvenlik Kurulu Sekreteri Y.Berdiyev, Birleşik Arap Emirlikleri ve Pakistan’a gerçekleştirdiği çalışma ziyareti hakkında bilgi verdi. Bakan ayrıca, Türkmenistan Savunma Bakanlığı bünyesinde oluşturulan hayvancılık tesislerindeki çalışmalar doğrultusunda sunum yaptı. Toplantıya katılan diğer askeri kurum yetkilileri de, kendi alanlarındaki çalışmaları değerlendirdi.

Türkmenistan Savunma Bakanlığı’na bağlı hayvancılık tesisinde 700’e yakın büyük baş ve 4 bin 800 küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Ayrıca, tarım sektörünün birçok alanında çalışmalar yapılıyor, atçılık ile uğraş veriliyor.

Türkmenistan Devlet Sınır Kuvvetleri Komutanlığı’nda 500 büyük baş ve 12,5 bin küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Bu sene 10 ayda 52 bin ton et ve 28 bin litre süt üretilmiştir. Sınır Komutanlığı’nda 1147 at ve 770 özel eğitilmiş köpek bulunmaktadır. 

İç işleri Bakanlığı’nın hayvancılık tesisinde 410 büyük baş hayvan, 70 deve ve çeşitli kuş türleri yer almaktadır.

Sayın Devlet Başkanı toplantıdan sonra İç işleri Bakanlığı’nın tesislerini gezdi ve yetkililerden bilgi aldı. Açılış dolayısıyla Devlet Başkanı’na Adılhan isimli Ahalteke atı hediye edildi. Atlara düşkünlüğü ile bilinen Türkmen lider, hediye edilen at ile bir süreliğine gezdi. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Nepally dagçy 30-njy gezek Ewereste çykdy

Türkmenistanyň we Gazagystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan 13-nji “ClasicFest” festiwalyna gatnaşdy

Täjigistanyň Premýer-ministri Arkadag şäherine baryp gördi

Kaliforniýanyň Dawis şäherinde Türkmenistan tanyşdyryldy

Ata Watan Eserleri

Putin 26-27-nji maýda Özbegistanda döwlet saparynda bolar