BIZNES

Türkmenistan Güneş Enerjisi Potansiyeline Sahip

Türkmenistan Bilimler Akademisi ile Çin Halk Cumhuriyeti Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Aşkabat'ta "Yenilikler, yeni teknolojiler ve üretime kazandırılması" konulu 1. Türkmen-Çin Forumu gerçekleştirildi. Türkmenistan Teknolojiler Merkezi’nde yapılan forum, Türkmenistan ile Çin arasındaki yüksek teknoloji alanındaki işbirliğinin daha da artırılması için yeni bir başlangıç oldu.

Söz konusu forum, alternatif enerji kaynakları, enerji tasarrufu teknolojileri, tarım, kimya, sismoloji, tıp, farmakoloji, biyoloji ve diğer alanlarda Türkmenistan  ile Çin’in bilimsel kurumları, bilim adamları ve uzmanları arasında yeni işbirliği fırsatlarının açılmasını sağladı.

Forumda Çin’den gelen bilim adamları, eğitim ve teknoloji merkezi profesörleri, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri sunum yaptılar. Bilim adamları yaptıkları sunumlarda yenilikçi teknolojilerin devletin kalkınması için temel unsur olduğunu, insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunduğunu, endüstriyel gelişmeler için yeni fırsatlar açtığını ve rekabetçi bir ekonomi oluşturulmasına imkân sağladığını ifade ettiler.

Çinli bilim adamları tarafından sunulan sunumların birinde, Türkmenistan’da güneş enerjisi sektörünün geliştirilmesi için büyük potansiyelin olduğu belirtildi. Ayrıca, bu ülkede tarım sektörünün geliştirilmesi için yeni modern teknolojiler ile önemli ilerlemelerin yaşanacağı ifade edildi. Uzun yıllar Orta Asya ülkeleri ile yakın işbirliği içinde olan Hubei eyaletindeki eğitim merkezi, Türkmenistan ile bu alanlarda ilişkilerini geliştirmeyi hedefliyor.

ÇEVREYE ZARARSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİ

Forumda Türkmenistan’daki doğalgaz ile çalışan elektrik santrallerinin modernizasyonu konusu da gündeme getirildi. Bunun sonucunda çevreye en az zarar verecek şekilde elektrik üretiminin mümkün olduğu ifade edildi. Doğalgaz akışından elektrik elde etmenin ve soğuk almanın yenilikçi teknolojisi büyük ekonomik yararlar sağlamaktadır ve yöntem zaten Türkmen bilim adamları tarafından geliştirilmiş ve patentlenmiştir.

Bu forum Türkmenistan Yaşlılar Konseyi’nde onaylanan 2018-2024 yılları için Kalkınma Programı için de büyük önem taşımaktadır. Çünkü yeni kalkınma programında sektörlerin modernleştirilmesi, yeni teknolojilerin ekonomiye kazandırılması öngörülmektedir.

Ayrıca, Türkmenistan Meclisi tarafından kabul edilen ve Devlet Başkanının imzaladığı ‘Serbest Ekonomik Bölgeler’ yasası için de önemlidir. Bu yasada da, özel teknoparkların kurulması hedeflenmektedir. 

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy