JEMGYÝET

Türkmenistan gündeminin 10 ayı değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığı’nda düzenlenen Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısında 2016 yılının Ocak-Ekim dönemindeki ekonomik durumu ve ülkedeki son iki ayda yapılacak uluslararası düzeydeki faaliyetler değerlendirildi. Ayrıca, 2017 yılının devlet bütçesi ile ilgili raporlar sunuldu.

Ülke genelinde ekonomik gelişmelerin artarak devam ettirilmesi yönünde alınan geniş kapsamlı tedbirler çerçevesinde makroekonomik göstergelerde yüzleri güldürecek sonuçlar elde edildi. Sözkonusu dönemde Türkmenistan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’sı yüzde 6,2 büyürken, sanayide yüzde 1,3, inşaatta yüzde 4,5, ulaştırma ve iletişimde yüzde 10,3, ticarette yüzde 14,7, tarımda yüzde 11,3, hizmet sektöründe ise yüzde 9,7 oranında büyüme rakamlarına ulaşıldı.

Ocak-Ekim 2016 döneminde perakende ticaret cirosunun hacmi yüzde 16,9 oranında arttı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla, maaşlarda yüzde 9,3 oranında bir artış görüldü. 2016 yılının ilk 10 ayında devlet bütçesinin gelir kısmında 11,5 milyar manat, gider kısmında 13,5 milyar manat tutarında oldu.

Ülke genelinde inşaat çalışmalarına hız verilirken, üretim ve sosyal amaçlı tesislerin inşası için 44,5 milyar manat tutarında yatırım gerçekleştirildi. Sözkonusu dönemde sanayi sektörünün geliştirilmesi amacıyla 208 tesis hizmete açıldı ve bu tesislerin faaliyete başlamasıyla 18 bin yeni istihdam kapısı açıldı.

Bu yılın 10 ayında Türkmenistan genelinde 10 bine yakın öğrenci kapasiteli yeni okullar ve 3 bin çocuk kapasiteli yeni kreşler inşa edildi. Bu sene eğitim-öğretim yılının başlamasıyla 3 bin öğrenci kapasiteli Oguzhan Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi faaliyet başladı.

TÜRKMENİSTAN ASYA ULUSLARARASI DEMİRYOLUNU AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Bakanlar Kurulu toplantısında bu ay içerisinde açılışı gerçekleştirilecek Asya Uluslararası demiryolu koridoru projesi gündeme getirildi. Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu hattı, Asya Uluslararası demiryolu koridorunun önemli bir parçasını oluşturacak. Türkmenistan, kendi imkanlarıyla 85 kilometre uzunluğunda demiryol hattı inşa etti. Ayrıca, kendi sınırından Afganistan’ın Akina istasyonuna kadar olan 3 kilometrelik güzergahdaki demiryol çalışmaları da Türkmenistan tarafından gerçekleştirildi.

 Hizmete açılacak bu hat her sene milyonlarca ton yükün taşınmasına imkan sağlayacak. Bölgedeki ülkelerin arasındaki ticari işbirliğinin aktifleşdirecek ve Afganistan’ın kalkınmasına önemli katkı sağlayacak.

Türkmenistan ve Afganistan topraklarından geçecek bu hat, Asya-Pasifik bölgesine ulaşılmasına kolaylık sağlayacak. Asya demiryol koridoru, Türkmenistan’ın Güney Asya ve Ortadoğu ülkeleri, ayrıca Basra Körfezi’ndeki devletler ile ekonomik bağlarının güçlendirilmesine hizmet edecek.

1.KÜRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞTIRMA KONFERANSI

Bakanlar Kurulu’ndaki ülkenin dış politikasını ilgilendiren önemli bir konu olan 1. Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı’na yapılan hazırlık çalışmaları değerlendirildi. Birleşmiş Milletler ile ortaklaşa düzenlenecek konferansa dünyanın siyaset ve ekonomi dünyasının elit tabakasından çok sayıda seçkin davetlilerin katılması bekleniyor.

Bakanlar Kurulu’nda açıklanan bilgilere göre, ulaştırma sektöründeki uluslararası işbirliğini öngören Aşkabat Konferansı’na 75 ülke yanı sıra 34 uluslararası örgüt ve 23 uluslararası birliklerin katılmak için onay verdiği açıklandı.

Bu konferansa, birçok ülkenin cumhurbaşkanı, birçoğunun başbakan ve bazılarının ilgili bakanlıklar düzeyinde temsil edeceği kaydedildi.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy