BIZNES

Türkmenistan Global Ulaştırma Konferansı’na hazırlanıyor

Dünya genelinde ulaştırma sektöründeki işbirliğini için yeni kapılar açacak global düzeydeki konferansın ilki Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapılacak. Birleşmiş Milletler himayesindeki 1.Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı, Türkmenistan’ın itibarını daha da yükseltecek.

Türkmenistan Hükümeti, bu konferansı üst düzeyde organize etmek için yoğun çaba gösteriyor. Bununla ilgili bir komisyon kuruldu ve bu komisyon uluslararası konferans ve bu konferans kapsamında hizmete açılacak Asya uluslararası demiryol koridorunun ilk etabının açılışına hazırlık yapıyor.

Bu hazırlıklar kapsamında bir çalışma toplantısı gerçekleştirildi. Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında yapılan toplantıda, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, hazırlık çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkmen Bakan, bu konferansın Sayın Devlet Başkanı’nın BM 2030 Kalkınma Programı kapsamında ileri sürdüğü uluslararası düzeydeki teklifleri doğrultusunda yapıldığını kaydetti. Bu çerçevede, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, BM Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı ve Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği ile ortaklaşa konferansın programını hazırladı. Sözkonusu program kapsamında tanıtım etkinlikleri, uluslararası belgelerin imza töreni, ikili ve çok taraflı görüşmeler yapılacak.

Konferans küresel bazdaki sürdürülebilir kalkınmada ulaştırma sektörünün önemli bir faktör olduğu masaya yatırılacak ve bu alandaki işbirliği konuları değerlendirilecek.

Aşkabat Konferansı’na 75 ülke yanı sıra 34 uluslararası örgüt ve 23 uluslararası birliklerin katılması bekleniyor.

Ayrıca, toplantıda Asya uluslararası demiryol koridorunun ilk etabındaki açılış törenine yapılan hazırlıklar ele alındı. Bu etapta, Atamurat-İmamnazar (Türkmenistan)-Akina (Afganistan) demiryol hattı hizmete açılacak.

Bu demiryol koridoru Çin’in demiryol hatlarına kadar ulaşacak ve bölge ülkelerini Asya-Pasifik ülkelerine ulaşmasına imkan sağlayacak.

Türkmenistan, kendi imkanlarıyla 85 kilometre uzunluğunda demiryol hattı inşa etti. Ayrıca, kendi sınırından Afganistan’ın Akina istasyonuna kadar olan 3 kilometrelik güzergahdaki demiryol çalışmaları da Türkmenistan tarafından gerçekleştirildi.

“Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisinin, Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 25. Yıl özel sayısında, ulaştırma konusuna özel yer verilmiş olup, dergimizin bu sayısında, Uluslararası Otomobil Yol Birliğinin Başkanının ve TC Ulaştırma Bakanının dergimiz için kaleme aldığı makaleler yayınlanmıştır. Dergimizin Bağımsızlık özel sayısında ayrıca, ulaştırma konulu 2 makale daha yayınlanmış, Türkmenistan’ın ulaştırma alanındaki ulusal ve uluslararası girişimleri derinlemesine incelenmiştir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Pakistan TOPH taslamasyny durmuşa geçirmäge girişmäge taýýarlanýar

Hytaý 1-nji çärýekde 2,4 mlrd dollarlyk türkmen gazyny import etdi

«Balkan» zawody halkara şahadatnamalara mynasyp boldy

Türkmenistan Daşkentdäki “Innoprom. Merkezi Aziýa” halkara senagat sergisine gatnaşýar

Ata Watan Eserleri

Russiýanyň Demir ýollary edarasy Türkmenistanyň demirýollarynyň elektrikleşdirmegine goşant goşar

Türkmenistan bilen Hindistan işewür hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy