BIZNES

Türkmenistan genelinde buğday ekimi başlandı

Türkmenistan’da tarım sektörü ülke ekonomisinin önemli sektörlerinin birisidir. Bu sektörde pamuk ve buğday başlıca tarım ürünleri olarak görülüyor. Bu nedenle her sene pamuk ve buğday ekim dönemine ve bu alandaki tarımsal çalışmalar devlet tarafından kontrol altında tutulmaktadır.

Ülke genelinde Ahal, Balkan, Lebap ve Mari vilayetlerinde gelecek sezonun buğday hasılası için kışlık buğday ekim dönemi başladı. Sadece ülkenin kuzeyindeki Daşoğuz vilayetinde iklim şartlarına göre, ekim dönemi 5 Eylül’de start alacak.

Bölgenin yaşlılar heyetinin dualarıyla yeni ekim sezonu start aldı. Bu sene ülke genelinde 760 bin hektar alana buğday ekilecek. 2019 yılında bu arazilerden 1 milyon 600 bin ton buğday hasadının toplanması hedeflenmektedir. Bu hasılada Ahal vilayetinin payı 450 bin, Mari vilayetinin 380 bin, Daşoğuz vilayetinin 300 bin ve Balkan vilayetinin 120 bin tondur.

Türkmen çiftçileri, sorumlu bir kampanya için özenle hazırlanarak, gelecek yılki buğday ekimi için arazileri gübreleyerek hazırlıklarını tamamladı. Buğdayın birçok çeşidi ekilecek.

Türkmenistan Tarım ve Su Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, çiftçilere devlet tarafından gerekli olan tarım makineleri tedarik edildi. Ülke genelinde ekim döneminde toplam 10 binden fazla  Case, CLAAS, John Deere, Belarus 80H ve Belarus 82.1 yabancı marka tarım makineleri çalıştırılacak.

Türkmenistan Hükümeti, tarım sektörünün teknik altyapısını düzenli olarak yeni teknolojili tarım makineleri ile güçlendirmektedir. Aralık 2016’da Türkmenistan Tarım ve Su Bakanlığı, Almanya’nın Umax Trade GmbH ve İsviçre’nin John Deere International GmbH şirketleri ile 2017-2020 yılları kapsayan bir anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşma kapsamında yabancı şirketler 3 etapta Türkmenistan’a çeşitli tarım makinelerini tedarik edecek.

 

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Demirýollary edarasy Türkmenistanda bilen hyzmatdaşlyga gyzyklanma bildirýar

Pakistan Türkmenistandan karbamid satyn almagy meýilleşdirýär

Türkmenistanda liftleriň önümçiligi ýola goýlar

Türkmenistanda statistika ulgamy sanlylaşdyrylýar

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar