DÜNÝÄ

Türkmenistan gemi inşaatına başlıyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Kazakistan’ın Aktau kentinde düzenlenen 5.Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi öncesinde Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’na incelemelerde bulundu. Bu sene Mayıs ayında hizmete giren Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nda gemi yapımı ve gemi onarımı fabrikası yer almaktadır.

Devlet Başkanı, bu tersanede hükümet üyeleri ve bazı askeri yetkililerin katılımıyla çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, tersanede yapılacak gemi çeşitlerinin maketleri incelendi. Türkmen Lider, Türkmenistan’ın ulaştırma politikası hedefleri kapsamında kendi deniz ticaret filolarının kurulmasını amaçladıklarını kaydetti. Bu kapsamda hazırlanan projeler doğrultusunda RO-RO, kuru yük gemileri, tanker, acil durum ve kurtarma gemilerinin projeleri sunuldu. Projelerde gemilerin kapasiteleri ve teknik özellikleri hakkında bilgiler paylaşıldı.

Toplantıda, Türkmenistan'da yerli üretim büyümesi dikkate alınarak, kuru ürünlerin yurt içi üretilmesinin artması sonucunda bu ürünlere ihraç edilmesine yönelik talebin arttığına dikkat çekildi. Bu nedenle, bu tür ürünleri deniz yoluyla yurtdışına ihracatını kolaylaştıracak yük gemilerin inşasının önemli olduğu belirtildi.

Ülkedeki acil durum ve kurtarma gemilerinin inşası Hazar Denizi'nde güvenliğin artırılmasına katkıda bulunacak.

Tersanade ayrıca, Türkmenistan toprakları üzerinden geçişin hızlandırılmasını kolaylaştıracak kargo taşımacılığına gerek kalmadan nakliye için demiryolu vapurları inşa etmeyi planlıyor. Ülkede üretilen petrol ve gaz ürünlerinin taşınması için, bir tanker filosunun geliştirilmesi planlanmaktadır.

Devlet Başkanı iç deniz yolcu taşımacılığının uygulanması için katamaranların yapımına başlanması gerektiğini ifade ederek, kıyı bölgesinde Gızılsuv ve Kiyanlı bölgelerine yolcu trafiğinin yapılabileceğini ifade etti.

Daha sonra Türkmen Lider, limanın bazı terminallerini bisiklet ile gezdi. Temel yük terminalinin kapasitesi yıllık 4 milyon ton yüke sahiptir. Şu anda polipropilen ambalajında ambalajlanan 5 bin ton kükürdün ihracat için Avrupa'ya gönderilmesi ve Bulgaristan'a gönderilmek üzere üre hazırlanmakta olduğu bildiriliyor. Liman aracılığıyla Türkmen polipropileni yurtdışına gönderilmektedir ve bu ürünlerin tüketicilerinin coğrafyası çok geniştir: Japonya, Rusya, Türkiye, İran, Özbekistan, Azerbaycan ve diğer ülkeler deniz yoluyla polipropilen satın almaktadır.

Limanın konteyner terminalinde de Afganistan’a ve Özbekistan üzerinden Avrupa’ya gönderilecek yükler konteynerlerde hazır edilmiştir.

Ýene-de okaň

Türkmen elektrik energiýasyny Azerbaýjana ibermegiň mümkinçiliklerine garaldy

Täjigistanyň Prezidenti türkmen wekiliýetini kabul etdi

Azerbaýjanyň SOCAR kompaniýasy Aşgabatda wekilhanasyny açdy

Azerbaýjanyň ykdysadyýet ministri Türkmenistanda saparda bolýar

Ata Watan Eserleri

Türkmen ilçisi Kataryň medeniýet ministri bilen duşuşdy

Alžiriň Ilçisi ynanç hatlarynyň nusgalaryny gowşurdy