BIZNES

Türkmenistan gelir seviyesinde bir basamak daha yükseldi

Türkmenistan'ın ekonomisinin küresel mali türbülans ve belirsizliklere rağmen, yıllardır istikrarlı büyüme göstererek gelir seviyesinde dünya ortalamasının üzerine çıkmayı başardığı bildirildi. Bununla ilgili bilgi, Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Cyril Muller’in Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a gönderdiği mektupta dile getirildi.

Daha önce orta gelirli ülkeler seviyesinde olan Türkmenistan’ın bir üst seviyeye ulaşması önemli bir başarıdır. Bu da, ülkede Sayın Devlet Başkanı’nın başkanlığında yürütülen kalkınma programının başarılı bir şekilde hayata geçirildiğinin kanıtıdır.

Dünya Bankası üst düzey yetkilisi Cyril Muller’in mektubunda; “Dünya Bankası Grubu (WBG) olarak, ülkenizin gelir düzeyinde modern ve çeşitlendirilmiş ekonomisi olan ülkelerin saflarına katılmasına destek verdiğimizi belirtmek isterim” diye ifadeler yer aldı.

Dünya Bankası yetkilisine göre, Türkmenistan'ın kalıcı tarafsızlık politikası bu ülkenin sosyo-ekonomik büyümesinin sağlam temellerinden biri.

Türkmenistan 1992 yılında Dünya Bankası Grubu'na katılmıştı. Bu yıl Ekim ayında Türkmenistan Maliye Bakanlığı ve Dünya Bankası, finans sektöründe ve makroekonomi alanında danışmanlık hizmetleri anlaşmasını imzaladı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Pakistan TOPH taslamasyny durmuşa geçirmäge girişmäge taýýarlanýar

Hytaý 1-nji çärýekde 2,4 mlrd dollarlyk türkmen gazyny import etdi

«Balkan» zawody halkara şahadatnamalara mynasyp boldy

Türkmenistan Daşkentdäki “Innoprom. Merkezi Aziýa” halkara senagat sergisine gatnaşýar

Ata Watan Eserleri

Russiýanyň Demir ýollary edarasy Türkmenistanyň demirýollarynyň elektrikleşdirmegine goşant goşar

Türkmenistan bilen Hindistan işewür hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy