TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan Enerji Şartı Konferansın Başkanlığına seçildi.

Türkmenistan, enerji alanında dünyanın en prestijli kurumlarından birinin başkanlığına seçildi. Enerji alanında dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Türkmenistan, Enerji Şartı Konferansının (Energy Charter Conference) Başkanlığına seçildi. Japonya’nın  başkenti Tokyo’da gerçekleştirilen Enerji Şartı Konferansın 27. Toplantısında bununla ilgili açıklama yapıldı. Türkmenistan, 2017 yılında bu görevi yürütecek. Enerji Şartı Konferansı 1994 Enerji Şartı Anlaşması uyarınca  kuruldu ve hükümetler arası, karar alıcı  bir kurumdur.

Enerji Şartı Anlaşması enerji arzı güvenliğinin artırılması,  enerji üretimi, çevirimi, taşınması, depolanması, dağıtımı, iletimi ve kullanımındaki verimliliğin en yüksek seviyeye ulaştırılması, güvenliğin güçlendirilmesi ve çevresel sorunların en aza indirilmesi, yatırımların teşviki ve korunması,  enerji ticaretinin serbestleştirilmesi,  uluslararası ve ulusal sermaye piyasalarına erişmeyi amaçlamaktadır.

Günümüzde 52 Avrupa ve Asya ülkesi Enerji şartını imzaladı.  Türkmenistan, 17 Aralık 1994 yılında, Avrupa Enerji Şartı Anlaşmasını imzaladı. Türkmenistan açısından anlaşma, 16 Nisan 1998 yılında yürürlüğe girmiştir.

Bu anlaşmayı imzalayan ülkeler: Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ermenistan, Estonya, Finlandiya, Fransa, GKRY, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Moldova, Moğolistan, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Slovakya, Tacikistan, Makedonya, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna ve Yunanistan’dır. Avustralya, Belarus, İzlanda, Norveç ve Rusya henüz Anlaşmayı onaylamamışlardır.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag gazeti döredildi

“Arkadag” futbol kluby döredildi

Mejlise saýlanan deputatlaryň 26 göterime golaýyny zenanlar düzýär

Teswirle