TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan Enerji Şartı Konferansı başkanlığını yapıyor

Enerji Şartı Konferansının (Energy Charter Conference) Başkanlığına seçilen Türkmenistan, bu başkanlık döneminde bir dizi etkinliklere ev sahipliği yapacak. Enerji alanında dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Türkmenistan, bu dönemde dünyada enerji güvenliğinin sağlanmasına yönelik önemli adımların atılmasına öncülük edecek.

Türkmenistan’ın Enerji Şartı Konferansı başkanlığı ile ilgili Dışişleri Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenlendi. Brifinge yabancı ve yerel basın mensupları yanı sıra Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası İlişkiler Enstitüsü öğrencileri katıldı.  Söz konusu brifingde Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, Türkmenpetrol Kurumu ve Enerji Bakanlığı yetkilileri birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmalarda 30-31 Mayıs 2017 tarihlerinde Türkmenistan’ın başkanlığında ‘Enerji kaynaklarının transiti hakkında çok taraflı çerçeve anlaşması’ konulu uluslararası konferans düzenleneceği belirtildi. Ayrıca, 31 Mayıs tarihinde ise uluslararası medya forum düzenlenerek, bu foruma dünyanın çok sayıda ülkesinden basın mensupları Aşkabat’a gelecek. Bu uluslararası organizasyonlarda doğalgaz, petrol ve elektrik dâhil enerji kaynaklarının transiti konusunda fikir teatisinde bulunacaklar.

Öte yandan konuşmalarda Enerji Şartı konferansı Türkmenistan Başkanlığında özel bir site faaliyete başladığı kaydedildi. Türkmen, Rus ve İngiliz dillerinde yayın yapan sitede birçok bilginin yer aldığı ifade edildi.

Diğer yandan, bu sene Kasım ayında Enerji Şartı Konferansı’nın 28.olağan toplantısının düzenleneceğini ve bu toplantının üst düzeyde olacağı bildirildi.

Enerji Şartı Anlaşması enerji arzı güvenliğinin artırılması,  enerji üretimi, çevirimi, taşınması, depolanması, dağıtımı, iletimi ve kullanımındaki verimliliğin en yüksek seviyeye ulaştırılması, güvenliğin güçlendirilmesi ve çevresel sorunların en aza indirilmesi, yatırımların teşviki ve korunması,  enerji ticaretinin serbestleştirilmesi,  uluslararası ve ulusal sermaye piyasalarına erişmeyi amaçlamaktadır.

Günümüzde 52 Avrupa ve Asya ülkesi Enerji şartını imzaladı.  Türkmenistan, 17 Aralık 1994 yılında, Avrupa Enerji Şartı Anlaşmasını imzaladı. Türkmenistan açısından anlaşma, 16 Nisan 1998 yılında yürürlüğe girmiştir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle