TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan, Endonezya ve Vietnam’a büyükelçi atadı

Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un başkanlığında Türkmenistan’da ‘Açık kapılar’ siyaseti doğrultusunda dünyanın bütün ülkeleri ile karşılıklı saygı ve işbirliği çerçevesinde ikili münasebetlerin geliştirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda Türkmenistan’ın yurtdışındaki açmakta olduğu büyükelçilik sayısı giderek artıyor.

Türkmenistan Hükümeti, Asya ülkeleri ile işbirliği sağlamlaştırmak amacıyla Vietnam ve Endinezya’ya büyükelçi atadı. Türkmenistan’ın Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Büyükelçici Çınar Rüstemova, aynı zamanda Vietnam büyükelçiliğine de atandı. Türkmen Büyükelçi, güven mektubunu Vietnam Cumhurbaşkanı Tran Dai Quang’a sundu.  

Vietnam cumhurbaşkanı Dai Quang, ülkeler arasındaki karşılıklı ziyaretlerin arttırılması ile tarım ürünlerinin üretimi, ulaştırma altyapısı, peetorl ve doğalgaz, inşaat malzemelerinin üretimi gibi alanlarda işbirliği olanaklarının değerlendirilebilineceğini söyledi.

Türkmen Büyükelçi, geçen sene Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısı kapsamında iki ülkee arasında ticaret, eğitim, enerji, inşaat ve ulaştırma sektörlerindeki işbirliği imkanlarının değerlendirildiğini ifade etti.

Ayrıca, Türkmenistan’ın Malezya Büyükelçi Y. Mammedov da,  aynı anda Endonezya büyükelçisi görevine tayin edildi. Türkmen Büyükelçi, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo tarafından kabul edildi. Güven mektubunun sunulduğu kabülde, ülkeler arasındaki ilişkiler değerlendirildi.

Öte yandan, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un imzaladığı Karar gereğince, Türkmenistan’ın ABD nezdindeki Büyükelçisi M. Orazov aynı zamanda Kanada Büyükelçisi, Birleşen Krallık nezdindeki Büyükelçisi Y. Seryayev isse İsveç Büyükelçisi görevine tayin edildi.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle