TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan elektrik enerji kapasitesini artırıyor

Doğalgaz ve petrol kaynakları bakımından zengin olan Türkmenistan’da elektrik enerji üretiminin kapasitesi de düzenli olarak arttırılmaktadır. 29 Kasım tarihinde Mari vilayetinde Türkmenistan sınırından Afganistan’ın Turgundi kentine kadar demiryolu hattının yeniden inşa edilmesine start veren Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, sadece karayolları ve demiryolları inşa etmediklerini, aynı zamanda yüksek gerilimli elektrik hatlarını da çektiklerini kaydetti.

Ülkede elektrik üretiminin kapasitesinin arttırılmasıyla Afganistan’a ihraç edilen elektrik miktarının birkaç kat arttırılması ile yetinilmeyip, Türkmenistan-Özbekistan-Tacikistan-Afganistan-Pakistan projesi kapsamında da elektrik ihracatını gerçekleştirmek hedeflenmektedir.  

Bu bağlamda, ülke genelinde elektrik üretiminin arttırılması için yeni santrallerin inşası devam ettirilmektedir. Hâlihazırda, Mari Devlet Elektrik Santrali’nde 1574 megavat gücünde gaz ve buharlı elektrik santralinin inşası sürdürülmektedir. Bu proje kapsamında 4 gaz türbini, 4 atık ısı kazanı, 2 buhar türbini devreye alınacak. Bugünkü günde bu elektrik santralinin ilk aşamasının devreye alınması için çalışmalar yürütülüyor.

Son yıllarda Türkmenistan’da inşa edilmesi öngörülen 14 gaz türbinli elektrik santralinin 6’sı devreye alındı. 2020 yılına kadar ülke genelindeki elektrik santralinin kurulu gücünü 3854 megavata ulaştırmak hedeflenmektedir. Bu dönemde elektrik üretiminin 26 milyar 350 milyon kilovat/saate çıkacağı ifade edildi.

Bu arada, 2024 yılına kadar sektöre 12,8 milyar manat tutarında yatırım yapılarak, elektrik ihracatının yüzde 9,3 oranında arttırarak, 3,5 milyar kilovat/saate çıkarmak hedeflenmektedir. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmenistan maýadarlary gämi gurluşygyna çagyrýar

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan-BAE: ulag ulgamyndaky hyzmatdaşlyk işjeňleşdiriler

Ata Watan Eserleri

Guterreş: ulag pudagyny özalky ösüşine getirmek üçin bilelikde işlemeli

Ata Watan Eserleri