JEMGYÝET

Türkmenistan el yapımı halıları ve takıları Bakü’de tanıtıldı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki Halı Müzesi’nde Türkmenistan’ın el yapımı halılarının, takılarının ve tekstil ürünlerinin fuarı açıldı. Fuarın açılış törenine Azerbaycan Kültür Bakan Yardımcısı Sevda Mamedaliyeva, Türkmen Halı Milli Müzesi Başkanı Maya Aşırova çok sayıda davetli katıldı.

Azerbaycan Kültür Bakanlığı ve Türkmenistan’ın Bakü Büyükelçiliği’nin desteğiyle Türkmenistan Tekstil Bakanlığı’nın organize ettiği fuarda konuşan Azeri Bakan Yardımcısı, iki ülke arasındaki kültürel münasebetlerden bahsetti. 2015 yılında Azerbaycan Hali Müzesi’nde Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Türkmen halıları konusunda kaleme aldığı Canlı Rivayet kitabının Azeri diline tercümesinin tanıtımının yapıldığını ifade eden Sevda Mamedaliyeva, kültürel münasebetlerin gelişmesine bu tür etkinliklerin önemli olduğunu ifade etti.

Türkmen Halı Milli Müzesi Başkanı Maya Aşırova ise konuşmasında bu serginin, Türkmenistan ile Azerbaycan arasındaki kültürel ve insani işbirliğinin güçlendirilmesine ve genişlemesine önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Azerbaycan Halı Müzesi Müdürü Şirin Melikova yaptığı konuşmasında, serginin iki kardeşlik halkların arasındaki kültürel değişimi genişletmeyi ve güçlendirmeyi hedeflediğini belirtti.

Fuarın açılış töreninde Türkmenistan halk sanatçısı Annacemal Nurmuhammedov’un öncülüğündeki Dokmaçılar folklor ekibi gösterisini sundu. Ayrıca Azerbaycan tarafından da halk sanatçıları sahne aldı.

Sergide Türkmenistan’daki el yapımı halıları yanı sıra yüzde 100 pamuktan üretilen çeşitli hazır tekstil ürünleri sergilendi. Serginin bir bölümü ulusal el yapımı takılar için ayrılmıştır. Türkmen kuyumculuğu milli kültürün önemli bir parçasıdır. Mücevher koleksiyonu arasında bilezik, küpeler, yüzükler gibi pek çok tarihin eski dönemlerine kadar uzanan ince kuyumculuk sanatı ile işlenmiş takılar yer aldı.

Azerbaycan Hali Müzesi girişine Türkmen halkının kültürünü yansıtan Ak ev çadırı kuruldu. Sergi 17 Şubat tarihine kadar açık kalacak.

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär