JEMGYÝET

Türkmenistan Ekonomisi yüzde 6,5 büyüdü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında 2018 yılının ilk Genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. 2017 yılının ekonomik değerlerinin ele alındığı ve 2018 yılı için hedeflerin belirlendiği toplantıda, önemli konular değerlendirildi, bazı atamalar gerçekleştirildi.

EKONOMİK BÜYÜME YÜZDE 6,5

Bakanlar Kurulu’nda 2017 yılının ekonomik göstergeleri değerlendirildi. 2017 yılında Türkmenistan ekonomisinde yüzde 6,5 oranında bir büyüme gerçekleştirildiği kaydedildi.  Belirtmek gerekirki geçen sene global ekonomik büyüme oranı 3,7 olarak gerçekleşmişti. Buna göre, Türkmenistan’ın ekonomisi global büyümeden 2 kat daha fazla olmuş.

Geçen sene Türkmenistan’da sanayide yüzde 5,5, inşaatta yüzde 1,3, ulaştırma ve iletişimde yüzde 11,1, ticarette yüzde 9,4, tarımda yüzde 5 ve hizmet sektöründe yüzde 9 oranında büyüme rakamlarına ulaşıldı.

Devlet Başkanı, ekonomik rakamlardan memnun kaldığını açıklayarak, ülke genelinde 50 milyar dolarlık bir yatırım olduğunu kaydetti. Söz konusu dönemde yurtdışına ihracatta yüzde 6,6 oranında bir artış görüldüğünü belirten Türkmen Lider, 42 milyar dolar değerinde bin 700 dev projenin hayata geçirildiğini ifade etti.

EN İYİ İLÇEYE 1 MİLYON DOLAR ÖDÜL

Bakanlar Kurulu’nda 2017 yılının en iyi ilçesi seçildi. Türkmenistan Milli Sendikalar Merkezi tarafından kurulan özel komisyon her sene yılın en iyi ilçesi seçmektedir. Bu sene, bu unvana Mari vilayetinin Vekilbazar ilçesi layık görüldü. En iyi ilçeye, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın kararıyla 1 milyon dolar para ödülü verilecek.

En iyi ilçe yarışmasında, ulusal kırsal programın başarıyla uygulanması, buğday ve pamuk toplamak için sözleşmeden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmesi, sosyal ve kültürel tesislerin devreye alınması gibi göstergeleri göz önüne almıştır. Ayrıca, istihdam, çevre güvenliği, nüfus arasında düzenlenen kültürel etkinlikler, sağlıklı bir toplumun temellerinin güçlendirilmesi gibi alanlarda yapılacak faaliyetler de dikkate alınmaktadır.

Türkmenistan Merkez Bankası, bu para ödülünü Devlet Kalkınma Fonu’ndan karşılayacak. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Türkmen wekiliýeti ÝUNESKO-nyň işleri barada Milli toparlaryň mejilisine gatnaşdy

Mazenderan welaýatynyň Türkmenistana eskporty artdy

Igor Runow: Türkmenistanyň Prezidentiniň ulag başlangyçlary möhümdir

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy