BIZNES

Türkmenistan Ekonomisi Sayılarda

Bakanlar Kurulu toplantısında genellikle Ocak-Kasım aylarındaki ekonomik rakamlar açıklandı. Dünya genelindeki ekonomik çalkantılara rağmen, Türkmenistan ekonomisinde yılın başından beri istikrarlı büyüme devam ediyor. 2016 yılının 11 ayında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla yüzde 6,2 oranında büyüdü. Söz konusu dönemde ticarette yüzde 14,2, tarımda yüzde 12, ulaştırma ve iletişimde yüzde 10,4, hizmet sektöründe yüzde 9,7 büyüme rakamına ulaşıldı. 

Ülke genelinde yapılan yatırım tutarı 48,4 milyar manat olarak gerçekleşti. Milli Tarım programı kapsamında ülke genelinde 51 tesis inşa edildi. Bunun yanı sıra 59 tesiste inşaat çalışmaları devam ediyor.

Türkmenistan’ın sanayi sektörünü geliştirmek amacıyla yapılan yatırımlar sonucunda 209 tesis hizmete açıldı ve 111 tesiste inşaat çalışmaları devam ediyor.

Bu arada, özel sektörde de üretim arttı. Türkmenistan Sanayiciler ve İşadamları Birliği’ne üye olan yerli firmalar tarafından üretilen sanayi ürünleri yüzde 32,6, tarım ve gıda sektöründeki üretim ise 36,5 oranında gerçekleşti.

2016 yılının 11 ayında Türkmenistan Devlet Hammadde Borsası’nda 224 ticaret toplantısı gerçekleştirilerek, 14 binden fazla anlaşma imzalandı. Bu sözleşmelerin tutarı 20,8 milyar manatı buldu.

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nda 22 fuar ve 26 konferans düzenlendi.

Türkmenistan dış politikada aktif olarak, özellikle dünya devletler ile siyasi münasebetleri yanı sıra ekonomik işbirliğine daha fazla odaklanıyor. Bugünkü günde 142 ülke ile diplomatik ilişkiler kuruldu. Bölgesel ve uluslararası örgütler ile işbirliği güçlendiriliyor.

2016 yılında Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla 406 yabancı heyet Türkmenistan’ı ziyaret etti. Buna karşılık, Türkmenistan’dan 916 heyet yurtdışına gönderildi. Dışişleri Bakanlığı’nın organizasyonluğunda 178 etkinlik gerçekleştirildi. Yılın 11 ayında 136 uluslararası anlaşmalara imza atıldı.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Demirýollary edarasy Türkmenistanda bilen hyzmatdaşlyga gyzyklanma bildirýar

Pakistan Türkmenistandan karbamid satyn almagy meýilleşdirýär

Türkmenistanda liftleriň önümçiligi ýola goýlar

Türkmenistanda statistika ulgamy sanlylaşdyrylýar

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar