BIZNES

Türkmenistan Ekonomisi %6,2 Büyüdü

Dünyanın en zengin enerji kaynaklarına sahip ülkelerinden olan Türkmenistan’da 2016 yılının 7 ayında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’daki (GSYH) büyüme oranı yüzde 6,2’e ulaştı. Ülkede ekonomisindeki rakamlar, Bakanlar Kurulu toplantısında açıklandı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda 2016 yılının ilk 7 ayında ülke genelinde bütün sektörlerde yapılan çalışmalar değerlendirildi. Söz konusu dönemde ülke ekonomisinde  % 6,2 oranda bir büyüme hızı yakalandı. Yılın ilk 7 ayındaki ekonomik verilere bakılınca, sanayide yüzde 2, inşaatta yüzde 4,3, ulaşım ve iletişimde yüzde 10, ticarette yüzde 15,5, tarımda yüzde 9 ve hizmet sektöründe yüzde 9,7 oranda büyüme gerçekleşti.

Geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında, bu senenin Ocak-Temmuz aylarında üretimde 3,2 oranında bir büyüme hızı yakalandı. Ayrıca, bu dönemde perakende ciro artış hızı yüzde 16,5 oldu.

Son yıllarda yüksek büyüme oranlarıyla dünyada adından söz ettiren Türkmenistan’da inşaat alanında büyük yatırımlar devam ediyor. Bu döneme kadar 203 tesisin inşası tamamlanırken, 117 projede inşaat çalışmaları devam ediyor.

Doğalgaz ve petrol bakımından zengin olan Türkmenistan’da elektrik enerjisi de yurtdışına ihraç edilen önemli kalemlerinin başında geliyor. Ocak-Temmuz aylarında ülke genelinde 13 milyar 635 milyon kilovat-saat elektrik üretildi ve bunun 2 milyar 160 milyon kilovat-saati yurtdışına ihraç edildi.

Dünyanın doğalgaz kaynakları  bakımında 4. büyük kaynağına sahip olan, inşaat ve altyapı alanlarında yapılan yatırımlarla önemli ölçüde büyüme rakamlarına ulaşan, ekonomik gelişimini ve kalkınma hamlelerini büyük bir istikrar ve güvenle sürdüren Türkmenistan, son yıllarda yatırım yapmak için en iyi ülkelerden biri konumuna geldi.

 

Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı haberidir izinsiz ve alıntı yapmadan  kullanılamaz.

Ýene-de okaň

Pakistan TOPH taslamasyny durmuşa geçirmäge girişmäge taýýarlanýar

Hytaý 1-nji çärýekde 2,4 mlrd dollarlyk türkmen gazyny import etdi

«Balkan» zawody halkara şahadatnamalara mynasyp boldy

Türkmenistan Daşkentdäki “Innoprom. Merkezi Aziýa” halkara senagat sergisine gatnaşýar

Ata Watan Eserleri

Russiýanyň Demir ýollary edarasy Türkmenistanyň demirýollarynyň elektrikleşdirmegine goşant goşar

Türkmenistan bilen Hindistan işewür hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy