BIZNES

Türkmenistan doğumlu kozmonot uzay yolculuğuna başladı

Türkmenistan doğumlu Rusyalı kozmonot Oleg Kononenko ve beraberindeki ABD’li ve Kanadalı astronotları taşıyan Soyuz MS-11 uzay mekiği başarılı bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştı.

NASA başta olmak üzere pek çok haber ajanslarında yer alan habere göre,  11 Ekim tarihinde Soyuz-FG uzay mekiğinin arızalanarak, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmamasının ardından gerçekleşen bu uçuşun başarılı olması büyük önem arz etti. Bu başarılı uçuş sonrasında ABD uzay ajansı NASA, Rus Soyuz MS-11 uzay aracının güvenilirliğine ikna oldu.

Rus kozmonot Oleg Kononenko’nun başkanlığında ABD'li astronot Anne McClain, Kanadalı David Saint-Jacques Rus yapımı Soyuz mekiği Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden uzaya fırlatıldı.

Astronotlar uzayda 194 gün geçirecekler. Ana ekibin en deneyimli ekibi ISS'ye dördüncü kez giden Türkmenistan doğumlu Oleg Kononenko'dur, McClain ve Saint-Jacques henüz uzay uçuş tecrübesine sahip değildir.

Astronotlar görev kapsamında sonraki 6 ay boyunca biyoloji, yeryüzü bilimler, insan araştırmaları, fizik, teknoloji alanlarında deneyler yapacak, Dünya yörüngesinden Ay'a ve Mars's seyahat imkanlarını araştıracak.

Türkmenistan doğumlu Rus kozmonot Oleg Kononenko daha önce gerçekleştirdiği 3 uçuş sırasında uzayda toplam 533 gün kalma başarısı gösterdi.

Rus kozmonot Oleg Kononenko Rusya’nın Kahramanı ödüle layık görülen kozmonotlardan birisidir. 21 Haziran 1964 senesinde Türkmenistan’ın Lebap vilayetinin Türkmenabat kentinde dünyaya gelen Rus kozmonot, en son Türkmenistan’ı 2014 yılında ziyaret etmişti. Rus kozmonot, Türkmenistan Devlet Başkanı ile birkaç kez görüştü ve Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Şubat 2009 tarihli Kararıyla Cumhurbaşkanı Yıldızı madalyası ile ödüllendirildi.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

Resmi Instagram Hesabımız için :

https://www.instagram.com/atavatanturkmenistan/

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

IMO Hesabı : +993 65 80 24 70     

Rus kozmonot, Türkmenistan’da uzay alanının geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. 2008 yılında gerçekleştirdiği ilk uçuşunda Oleg Kononenko, uzaya Türkmenistan’ın bayrağını, Cumhurbaşkanlığı Armasını ve Türkmen halısını götürmüştü.

 

Ýene-de okaň

Hytaý kompaniýasy Türkmenistanda gämi abatlaýyş işine gyzyklanma bildirýär

“Kawasaki” kompaniýasy “Marykarbamid” zawodyny taslama kuwwatyna çykarmaga kömek eder

“Rysgal” bank “Internet-bank” we “Mobil-bank” ulgamlaryny ulanyşa girizer

Derweze kraterini söndürmek Parižde maýa goýum forumynyň çäklerinde maslahatlaşylar

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler