BIZNES

Türkmenistan doğumlu kozmonot Türkmen bayrağını uzaya çikardi

Aralık 2018 ‘de Soyuz MS-11 uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden Türkmenistan doğumlu  Rusyalı kozmonot Oleg Kononenko, Türkmen halkını ve Türkmenistan Devlet Başkanı’nı Yeni yıl dolayısıyla tebrik etti.

Yeni yıl bayramı dolayısıyla en içten duygularıyla tebrik eden Rus kozmonot, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Türkmenistan Bayrağını ve Devlet Başkanı’nın “Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi” kitabını tanıtmaktan büyük bir gurur duyduğunu dile getirdi. Kozmonot ayrıca, doğup büyüdüğü ülke için özel duyguları olduğunu, başarılarından memnuniyet duyduğunu belirtti.

3 Aralık 2018 tarihinde Kazakistan’daki Baykonur üssünden uzaya yollanan Rus kozmonot, Uluslararası  Uzay İstasyonu’ndan Türkmenistan Bayrağı ve “Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi” kitabı ile olan fotoğrafını paylaştı.

Oleg Kononenko, Türkmen Lideri’nin Büyük İpek yolunu anlatan kitabının Türkmenistan’ın ‘Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ sloganıyla geride kalan yılda kazandığı başarılarının uzay seviyesinden evrensel olarak tanınmasının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Türkmenistan doğumlu kozmonot, Türkmenistan’ın birkaç yıl önce başlattığı uzay programının gelişmesine devam edeceği ve zamanla diğer Türkmen vatandaşlarının da kozmonotların arasına katılacağına inandığını söyledi.

ABD’li ve Kanadalı astronotlar ile Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki misyonunu sürdüren Rus kozmonot Oleg Kononenko, 21 Haziran 1964 senesinde Türkmenistan’ın Lebap vilayetinin Türkmenabat kentinde dünyaya gelmişti. Birkaç defa Türkmenistan’ı ziyaret eden kozmonot, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Şubat 2009 tarihli Kararıyla Cumhurbaşkanı Yıldızı madalyası ile ödüllendirilmişti.

Ýene-de okaň

Maşat şäherinde “STAR EXPO 2023” atly sergi geçirildi

5-nji dekabrda Türkmenistanda baýramçylyk söwdasy başlar

Amerikaly milliarder Çarli Manger aradan çykdy

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti Gruziýada geçirilen energetika forumyna gatnaşdy

“EKSPO-2030” bütindünýä sergisi Saud Arabystanyda geçiriler

Ata Watan Eserleri

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy