TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmenistan Dünya Sağlık Günü’nü kutladı

Tüm dünyada olduğu gibi, Türkmenistan’da da Dünya Sağlık Günü dolayısıyla bir dizi etkinlikler gerçekleştirildi. Sabahın erken saatlerinde öğrencileri, kamu kurum çalışanları Sağlık yolundan yürüyüş yaptılar. Aşkabat ve ülkenin bütün vilayetlerinde çeşitli sportif etkinlikler düzenlendi.

Sağlık yaşam tarzını benimseyen Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da Dünya Sağlık Günü etkinliklerine katıldı. Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve askeri yetkililer ile Olimpiyat Kompleksi’nde buluştu. Daha sonra burada Uluslararası Sambo Federasyonu Başkanı Vasili Şestakov ile bir araya gelen Türkmen Lider, kendisine hediye edilen bisiklet ile Olimpiyat Kompleksi’nde tur attı.

Daha sonra Olimpiyat Kompleksi’nde bir dizi sportif etkinlikler düzenlendi. Ülkenin hükümet üyeleri burada takımlar halinde çeşitli spor müsabakaları yaptı.

Dünya Sağlık Günü dolayısıyla Uluslararası Petrolgaz üniversitesinde 2003-2004 doğumlu gençlerin arasında Türkmenistan voleybol turnuvası düzenlendi. Toplu bisiklet turları yapıldı.

Absolute Championship Akhmat (ACA) karma dövüş sanatı dalında şampiyon olan Türkmenistanlı Dövletcan Yagşımuradov, sambo sporu ile ilgilen sporculara eğitim verdi. 24 yaşındaki sporcu 2012 yılından bu yana spora ilgi göstermektedir. İlk önce karate ile spora atılan Türkmen sporcu daha sonra karma dövüş sanatına merak saldı ve 2017 yılında Absolute Championship Akhmat (ACA) yarışlarına katılarak, 5 defa başarı kazandı ve ACA şampiyonluk kemerini elde etti.

Ýene-de okaň

Türkmenistan-Russiýa: ylalaşyklaryň toplumyna gol çekiler

Türkmenistanyň Prezidenti Sadyr Žaparowy doglan güni bilen gutlady

Türkmenistanyň daşary işler ministriniň Azerbaýjana sapary

Teswirle