JEMGYÝET

Türkmenistan, Dünya Kadın Parlamento Başkanları Zirvesi’ne katıldı

Birleşen Arap Emirlikleri Federal Ulusal Konseyi tarafından 13-14 Aralık tarihinde 11. Kadın Parlamento Başkanları zirvesi gerçekleştirildi. 50 ülkeden kadın parlamento başkanlarının Abu Dhabi kentindeki zirvesine, Türkmenistan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva da katıldı.

Zirve, genel olarak "Geleceği Şekillendiren Bir Birleşim" teması altında gerçekleştirildi. Kadın parlamenterler konuşmasında hızla değişen dünyada mevcut ve sürdürülebilir refahı sağlamak için ulusal ve siyasi çıkarlar etrafında milletvekillerini birleştirme konusunda oynadığı rol ve gelecek nesillerin yetişdirilmesine parlamentolaraa düşen görevler konusunda sunumlar yaptı.

Türkmenistan Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu toplantısında Abu Dhabi Zirvesi hakkında bilgi verdi. Türkmen Meclis Başkanı, zirve kapsamında sosyo-ekonomik ve çevre problemlerinin çözümünde, inovasyon politikanın teşviklendirilmesinde ve genç neslin yetişdirilmesinde parlamentoların görevinin ele alındığını kaydetti.

Parlamentolar arası işbirliğinin sürdürülebilir kalkınmada güven ortamı oluşturulmasına katkıda bulunduğuna dikkat çekildiği belirtildi.

Zirvede, Başbakan Vekili ve İçişleri Bakanı Şeyh Saif bin Zayed, BAE Federal Ulusal Konsey Başkanı Dr Amal Al Qubaisi, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, Al Azhar'ın Büyük İmamı Dr. Al Ahmed Al Tayeb,  Amerikan yazar ve fizikçi Dr. Michio Kaku ve Rusya Parlamentosu başkanı Valentina Matviyenko birer konuşma yaptı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi