JEMGYÝET

Türkmenistan Dünya Halter Şampiyonası’na hazırlanıyor

Türkmenistan 1-10 Kasım tarihlerinde Dünya Halter Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak. Dünyanın birçok ülkesinin katılımıyla Aşkabat’taki turnuva büyük bir çekişmeye sahne olacak.

Aşkabat’ta Olimpiyat Kompleksi’nde düzenlenecek turnuvanın hazırlıklarını, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da takip etmektedir. Türkmen Lider, hazırlıkları yerinde incelemek için Olimpiyat Kompleksi’ni gezdi. Devlet Başkanı’na spor, sağlık, eğitimden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Agamuradov, Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev ve Spor ve Gençlik Politikalar Bakanı Dayanç Gulgeldiyev eşlik etti.  

Dünya şampiyonasının yaklaşması ile Türkmen Lider hazırlıklara ile ilgili daha yakından ilgilenmeye başladı. Devlet Başkanı denetleme çalışmalarını sporcuların yemekhanesinden başladı. Aşkabat Belediye Başkanı yemekhanede sporcular, antrenörler ve diğer konuklar için Türkmen mutfağının leziz yemeklerinin sunulacağı ve bunun için bütün şartların oluşturulduğunu kaydetti.

Türkmen Lider, halterciler ağır çalışmalar yaptığını ve bu spor dalı ile ilgilenen sporcular için özel bir beslenmenin gerekli olduğunu belirtti.

Daha sonra Türkmen Lider, antrenörlerin ve hakemlerin toplantı yapacağı toplantı salonunu gezdi. Salondaki monitörlerde müsabakanı tekrar izleme imkanının oluşturulduğu ifade edildi.

Ardından 15 bin seyirci kapasiteli salonu inceleyen Devlet Başkanı, burada şampiyonanın açılış töreninin düzenleneceğini ve buna iyi bir şekilde hazırlık yapılmasını istedi. Devlet Başkanı ayrıca, basın mensuplarının işlerini iyi yapabilmeleri için her türlü imkanların sağlanması yönünde ilgili yetkililere talimatlar verdi.

Daha sonra halter yarışlarının yapılacağı salonu gezen Türkmen Lider, burada salonun süslenmesine ilişkin maketleri inceledi. Bu salon 5 bin seyirci kapasiteli. Burada çeşitli spor dallarında özellikle güreş, boks, tekvando ve halter gibi yarışlar düzenlenebilir. Basın mensupları için basın odası mevcut olup, internet ve bütün imkanlar bulunmaktadır.

Şampiyonanın reklam panolarını inceleyen Türkmen Lider, Vepalı isimli Türkmen cins Alabay köpeğinin dünya Halter Şampiyonası olmak üzere diğer yarışların maskotu olması gerektiğini belirtti.

Halterci şeklindeki Vepalı köpeğin maskotunu inceleyen Devlet Başkanı, Türkmen sporcularının antrenmanları için en iyi imkanların oluşturulması gerektiğini ifade ederek, geçtiğimiz günlerde AFC Cup turnuvasında finale kalan Türkmenistan İletişim Bakanlığı’nın Altın Asyr futbol takımının final maçına yaptığı hazırlıklar hakkında bilgi aldı. 

Son yıllarda organize ettiği uluslararası spor organizasyonları ile adını duyuran Türkmenistan, geçtiğimiz Eylül ayında Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışına ev sahipliği yapmıştı. 

 

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär