JEMGYÝET

Türkmenistan Dışişlerinde görüşmeler

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığında yabancı misyon şefleriyle görüşmeler gerçekleştirildi. Türkmenistan Dışişleri bakanlığının resmi web sitesinde yer alan bilgilere görüşmeleri Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşit Meredov gerçekleştirdi.

Türkmenistan ile Suudi Arabistan İlişkileri Güçlenecek

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Suudi Arabistan Aşkabat Büyükelçisi Hamid bin Faisal al-Sahli ile bir araya geldi. Taraflar, ikili ilişkileri masaya yatırdılar.

Görüşmede, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın geçen sene Mayıs ayında Suudi Arabistan’a ziyareti kapsamında mutabık kalınan anlaşmalardan memnun kalındığını ve dostluk münasebetlerin arttırılması yönündeki adımları değerlendirdi.

Taraflar ayrıca, enerji, ulaştırma, bankacılık ve diğer alanlardaki işbirliği alanlarını ve imkânlarını masaya yatırdılar.

Türkmenistan ile BM İlişkileri Çeşitlendirilecek

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Birleşmiş Milletler Türkmenistan Daimi Temsilcisi Yelena Panova ile görüştü. Görüşmede, Türkmenistan’ın BM ile olan ilişkilerine değer verdiği ve Birleşmiş Milletleri stratejik ortak olarak kabul ettikleri belirtildi.

Gelecekte de, BM’nin bütün kuruluşları ile geniş alanda işbirliğine hazır olunduğu bildirildi.  Taraflar ikili ilişkileerde güvenlik, kalkınma ve insani alanlardaki işbirliğini masaya yatırdı.

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı’nda Endonezya Büyükelçi, BAE, İsrail Büyükelçisi  ve Filistin Maslahatgüzarı ile görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmelerde ülkeler arasındaki işbirliği alanları masaya yatırıldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy