JEMGYÝET

Türkmenistan Dış Politika Gündemi

Afganistan Başkonsolosu göreve başladı
Afganistan’ın Türkmenistan’daki Başkonsolosu Arsala Nasratullah görevine resmen başladı. Afganistan’ın Türkmenistan’ın Mari vilayetinde konsolosluk binası bulunuyor. Bu konsoloslukta göreve yapacak Başkonsolos Arsala Nasratullah, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda kabul edildi. 
Görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliği ve sınıra yakın bölgelerde düzenli seferlerin yapılması konuları ele alındı. Türkmenistan ile Afganistan arasındaki konsolosluk çalışmalarının geliştirilmesi ve düzenlenmesi değerlendirildi. 
Görüşmede, Afgan Başkonsolosa Türkmenistan’da faaliyet göstermesi için konsolosluk belgesi takdim edildi. 
Türkmenistan İle İsveç İstişare Toplantısı
Türkmen Dışişleri Bakanlığı’nda Türkmenistan ile İsveç istişare toplantısı gerçekleştirildi. İsveç heyetine, İsveç Aşkabat Büyükelçi İngrid Tersman başkanlık etti. Görüşmede, uluslararası konular, güvenlik ve işbirliği ilişkileri ele alındı. Taraflar uluslararası örgütler bazındaki münasebetlerini ele aldılar. 
Görüşmede, Türkmenistan ile Avrupa Birliği formatındaki münasebetlerin geliştirilmesine yönelik konular değerlendirildi. Türkmen tarafı Avrupa ülkeleri ile enerji alanındaki işbirliğini üst düzeye taşımaya kararlı olduğunu belirtti. 
İsveç heyetine, su kaynaklarının kullanımı, Aral’ı Kurtama Fonu başkanlığı döneminde yapılacak faaliyetler hakkında bilgi verildi. Ayrıca, spor alanındaki işbirliği görüşüldü. 
ÇEK-TÜRKMEN DOSTLUÄžU DERNEÄžİ’NDEN YENİ DERGİ
Çek-Türkmen dostluğu derneği, Türkmenistan’ın Uluslararası İnsani Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi ile birlikte ‘Dostluk’ dergisinin özel sayısını yayınladı. Söz konusu derginin tanıtım törenine; Çek-Türkmen dostluk derneği başkanı Rene Washek, Türkmenistan yüksek eğitim kurumları öğretim görevlileri ve öğrencileri katıldı.  
Rene Washek, derginin özel sayısı hakkında bilgi verdi. Washek, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın dirayetli liderliğinde ülkenin küresel ölçekte uluslararası siyasette aktif bir katılımcı haline geldiğini belirtti. 
Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy