JEMGYÝET

Türkmenistan Dış haberler: Kısa kısa

Afrika ülkelerinden Türkmenistan’a yoğun ilgi

Son yıllarda Afrika ülkelerinden Türkmenistan’a ilgi bir hayli arttı. Güney Afrika Cumhuriyeti’nden sonra şimdi Burkina Faso Türkmenistan’a büyükelçi atadı. Afrika ülkesi büyükelçisi Antoine Somdah, Türkmenistan Meclis Başkanı Akça Nurberdiyeva güven mektubunu sundu.

Meclis Başkanı, Devlet Başkanı’nın adından diplomatı yeni göreviyle tebrik etti ve Türkmenistan ile Burkina Faso münasebetlerin geliştirilmesi yönündeki çalışmalarında başarılar diledi. Görüşmede, Türkmenistan iç ve dış politikası, ülkedeki kalkınma programları hakkında bilgi verildi, özellikle eğitim, spor ve turizm alanındaki kalkınma hamlelerinden bahsedildi.

Yabancı büyükelçi, Mart 2016 yılında diplomatik ilişkileri kurulan Türkmenistan ile Burkina Faso arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için çaba göstereceğini kaydetti. Taraflar, tarım, ticaret, tekstil ve yeniden işleme sanayi alanındaki işbirliğinin ön plan çıkarılmasının daha verimli olacağı yönünde görüş alışverişinde bulundu. 

Burkina Fasolu Büyükelçi Antoine Somdah Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda da kabul edildi.

TÜRKMENİSTAN, CİBUTİ İLE DİPLOMATİK İLİŞKİLER KURDU

Türkmenistan,  Doğu Afrika'da bir ülke olan Cibuti Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkilerini kurdu. Türkmenistan’ın Suudi Arabistan’daki Büyükelçiliği’nde iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına ilişkin protokole imza atıldı. Söz konusu belge, iki ülkenin Suudi Arabistan’daki büyükelçileri tarafından imzalandı.

 İmza töreninde yapılan açıklamada, imzalanan protokol ile ikili münasebetlerin arttırılacağını belirtti. Ayrıca, taraflar özellikle Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Örgütü gibi uluslararası örgütler bazında işbirliğinin güçlendirme kararı aldı.

Ülkeler arasında özellikle kültür ve spor alanındaki münasebetlerin arttırılması görüşüldü. Türkmen tarafı Cibuti Cumhuriyeti yetkililerine Aşkabat’ta yapılacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları ile ilgili broşür, dergi ve görsel yayınlar takdim etti.

İsviçre’den Türkmenistan’a kutlama

İsviçre Cumhurbaşkanı Doris Leuthard iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 25.yılı dolayısıyla Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a kutlama mesajı gönderdi. Geçen çeyrek asırda iki ülke arasındaki ikili münasebetlerden memnun olduğunu söyleyen İsviçre Cumhurbaşkanı Doris Leuthard, geçenlerde maliye bakanlıkları arasında imzalanan işbirliğinin genişletilmesine yönelik karşılıklı anlayış muhtırasının ülkeler arasında devam eden başarılı işbirliğinin kanıtı olduğunu belirtti. 

Türkmenistan ile İsviçre’nin tarafsızlık tarihinde birçok ortak yönlere sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Doris Leuthard, sürdürülebilir su yönetimi alanında yakından işbirliği yapabileceklerini ifade etti. İsviçre’nin su diplomasisinden yana olduğunu söyleyen Doris Leuthard, Orta Asya bölgesinde bu problemin çözümüne bu diplomasinin önemli rol oynayabileceğini belirtti. Türkmenistan’ı Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na başkanlık yapmasıyla tebrik eden Doris Leuthard, spor oyunlarının da halkları yakınlaştırmakta önemli rol oynadığını belirtti.

İsviçre Cumhurbaşkanı Doris Leuthard bu nedenle Türkmenistan’ı Eylül’de yapılacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapmasıyla tebrik etti ve bu dev spor organizasyonluğunun Türkmenistan’ın dünyadaki itibarını arttıracağını belirtti.

Türkmenistan’dan Almanya’ya taziye

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Almanya'nın Bavyera eyaletinde meydana gelen trafik kazası dolayısıyla Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel’e taziye mesajı gönderdi.

Çok sayıda insanın ölümüne neden olan turist otobüsü kazasından büyük üzüntü duyduklarını kaydeden Türkmen Lider, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara ise acil şifalar diledi.

Almanya'nın Bavyera eyaletindeki Muenchberg kasabası yakınlarındaki otoyolda turistleri taşıyan bir otobüs bir TIR'la çarpışarak alev almıştı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan GDA-nyň daşary işler ministrleriniň mejlisine gatnaşdy

Türkmen telekeçileri TEIF 2024-e gatnaşarlar

Türkmenistanyň ýolbaşçylary O.Kononenkony Kosmonawtika güni bilen gutlady

Aşgabat şäheriniň häkimine berk käýinç yglan edildi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri: Türkiýe Respublikasy Türkmenistan üçin iň ýakyn doganlyk döwlet

Türkmen halkynyň Milli Lideri we Türkiýäniň Prezidentiniň telefon arkaly söhbetdeşligi