DÜNÝÄ

Türkmenistan Devlet Güvenlik Kurulu toplantısı yapıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Devlet Gümrük Kurumu binasında Güvenlik Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, ülkenin ulaştırma ve transit potansiyeli, ulaştırma güvenliği konuları değerlendirildi.

Türkmen Lider, toplantıda yaptığı konuşmasında, Türkmenistan’ın Avrupa, Asya-Pasifik ve Güney Asya ekonomik işbirliği için bir kıtalararası köprü olarak hizmet vermekte olduğunu belirtti. Bu nedenle, Devlet Başkanı ulaştırma sektöründeki kalkınma hamlelerinin devletin öncelikleri arasında yerini aldığını ifade etti. Türkmen lider, ulaştırma sektöründe dev projelere öncülük ederek, yeni jeo-ekonomik ve jeo-ulaştırma alanlarının kurulmasına imkân sağladığını belirtti.

Türkmenistan’ın TRACEKA koridoru güzergâhında yük taşımacılığının arttırılması ve ulaşım altyapısının geliştirilmesi konusunda stratejik bir konuma sahip olduğunu belirten Türkmen Lider, Tarihi İpek Yolunun yeniden canlandırılması için ortak bölgesel ve uluslararası düzeydeki projelere imza atmaya hazır olduklarını söyledi.

Güvenlik Kurulu’nda Devlet Gümrük Kurumu Başkanı Söyegov, Türkmenistan’ın uluslararası lojistik merkeze dönüştüğünü kaydederek, yük taşımacılığının artması nedeniyle gümrüklerde yüklerin geçişlerinde gümrük yasaları kapsamında çalışmaların yapıldığını belirtti.

Devlet Göç İdaresi Başkanı Nobatov, ülkede dev uluslararası ve bölgesel forumların yapıldığını ve bu nedenle ülkeye gelen yabancı konukların sayısının arttığını, Türkmenistan’ın göç alanındaki siyasetinin geliştirilmesi için gereken çalışmaların yapıldığını ifade etti.

İçişleri Bakanı Mulikov ise ülkede ulaştırma altyapısının tamamen yenilendiğini, sürücüler ve yayalar için elverişli koşulların oluşturulduğunu belirtti. Bakan ayrıca, komşu ülkelerden yük trafiğinin artması sonucunda İçişleri Bakanlığının ilgili birimi tarafından yabancı ülkelerin motorlu taşıtlarını tescil altına almak için çalışmalar yaptığını kaydetti.

Adalet Bakanı Muhamedov, Aşkabat’ta 2014 ve 2016 senelerinde yapılan ulaştırma konulu Uluslararası Konferansların sonuç bildirileri kapsamında hukuk altyapının oluşturulması, ulaştırma sektöründe küresel güvenliğini sağlanması yönündeki işler doğrultusunda bilgi verdi.

Devlet Başkanı, Güvenlik Kurulu toplantısında asker ve subayların arasında toplu spor faaliyetlerin yapılması konusunda dikkat çekti. Ayrıca, kolluk ve hukuk kurumları Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları hazırlık çalışmalarına aktif katılmaları konusunda bazı talimatlar verdi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaý bilen Gruziýanyň arasynda wizasyz döwür başlandy

Wengriýada täze prezident saýlandy

Antoniu Guterriş Şanhaý Hyzmatdaşlyk Guramasynyň sammitine çagyryldy

Aşgabatda “Lapis Lazuli” ulag geçelgesi boýunça bäştaraplaýyn duşuşyk geçiriler

Türki akademiýasynyň wekiliýeti Türkmenistana geler

Magtymguly Pyragynyň golýazmalarynyň nusgalary “British Library” kitaphanasynda saklanýar