JEMGYÝET

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Yeni Kitabı Tanıtıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un kaleme aldığı ‘Barış müziği, kardeşlik ve dostluk müziği’ isimli yeni kitabının tanıtım töreni gerçekleştirildi. Türkmenistan’ın Bağımsızlığı’nın 25.yıldönümü arefesinde yayınlanan kitapda, Türkmenlerin büyük ozanı Şükür bahşinin hayatı anlatılıyor.

Başkent Aşkabat’taki Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, hükümet üyeleri, bakanlar, kültür ve sanat dünyasının temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda Türkmen vatandaşı katıldı.

Tanıtım töreninde gerçekleştirilen konuşmalarda, Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un yeni eserinde ozanların Türkmen kültüründe ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladığını ifade ettiler.

Sayın Devlet Başkanı kaleme aldığı bu eseri ile kültür ve sanatın dünya barışına önemli katkı sağladığını tüm dünyaya duyuruyor. Eserden örnek getirilen bazı parçalarda Türkmen ozanı ağabeyini düşmandan kurtarmak için eline silah yerine Türkmenlerin milli saz aleti olan dutarını alarak, örnek bir davranış sergilediği belirtiliyor.

Türkmenistan Devlet Basımevi tarafından yayınlanan bu kitap birçok fotoğraflar ile zengin bir görünüme sahiptir. Kitapta, Türkmen ressamlarının çizdiği tablolar, yönetmen Mansur Bulatov’un çekimini gerçekleştirdiği Şükür bahşi filminden bazı resimler yerleşdirildi.

Tanıtım töreni, Türkmenistan’ın önde gelen sanatçılarının sahne aldığı konser programı ile son buldu.

Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı

 

Ýene-de okaň

“Galkynyş” tans topary Türkiýede 2-nji orny eýeledi

Türkmenistanyň Mejlisi täze kanunçylyk namalaryny kabul etdi

Messili Argentina – Kopa Amerikanyň çempiony

Ata Watan Eserleri

Ispaniýa – Ýewropanyň çempiony

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan Donald Trampyň janyna howp salynmagyny ýazgardy

Ýewropanyň finaly: Angliýamy, Ispaniýa çempion bolar?