JEMGYÝET

Türkmenistan Devlet Başkanı ve BM Genel Sekreteri Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansına Katıldı

Dünyada sürdürülebilir ulaştırma alanında bir farkındalık yaratmak ve söz konusu alanın geliştirilmesi amacıyla Türkmenistan Lideri Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un inisiyatifiyle Birleşmiş Milletlerin gündemine gelerek  22 Aralık 2015 tarihli ve 70/197 sayılı kararnamesi uyarınca 26 -27 Aralık 2016 tarihleri arasında Aşkabat’ta düzenlenmekte olan Birinci Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı bugün başladı.

Birleşmiş Milletler ‘in himayelerinde  düzenlenmekte olan Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansının açılış oturumuna BM Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-moon ve Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov katılarak katılımcılara hitap etti.

Açılış Konuşmasını gerçekleştiren Türkmenistan Lideri başta BM olmak üzere tüm katılımcılara ve destek verenlere teşekkür etti. Türkmenistan’ın dünyada hızla kalkınan bir ülke olduğunu ve özellikle ulaştırma alanında büyük atılımlar gerçekleştirdiğini ifade eden Türkmenistan Lideri sürdürülebilir ulaştırma kavramının BM bünyesinde dünya gündemine girdiğini ve bu yönde algının daha da gelişeceğini umduğunu ifade etti. Bu amaçla devletlerin kalkınmasında ulaştırma sektörünün çok önemli olduğunu, 21. Asrın Küresel Ulaştırma Politikası devletlerin entegrasyonlarını ve coğrafi bölgelerin teknolojik olarak kalkınmalarının ana unsuru olduğu ifade etti. Bu amaçla Türkmenistan’ın Güney Kuzey koridoru ile Kazakistan ‘dan Oman’a ve oradan açık denizlere ulaştığını,  yeni demiryolu projesi olan Türkmenistan Afganistan Tacikistan Demiryolunun ise yakında açılacağını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Ban Kim –moon ise Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un Liderliğine ve Sn. Başkanın bu girişimi yaptığı için teşekkür etti. BM Genel Sekreteri olarak bu alanda önce Ekvator’un başkenti Quito’da bir çalışma gerçekleştirdiklerini fakat bu alanda global olarak ilk kez sürdürülebilir ulaştırma konferansın gerçekleştirildiğini ve bunu Türkmenistan gibi çok önemli geçiş yolları üzerinde yer alan Türkmenistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Ban Kim – moon ayrıca Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olarak katılığı son konferans olacağını katılımcılara duyurdu. Ev sahipliği için başta Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gubanguli Berdimuhamedov’a ve Türkmenistan’a şükranlarını ileten Ban Kim –moon böyle bir etkinlikte konuşmaktan ötürü de büyük bir onur duyduğunu söyledi.

Konferansın açılış ve hitap bölümünden sonra sırasıyla Afganistan Cumhurbaşkanı Sayın M.Ashraf Ghani Ahmadzai,  Gürcistan Cumhurbaşkanı Sayın Giorgi Margvelashvili,  Pakistan İslam Cumhuriyeti Başbakanı Sayın  Nawaz Sherif,   Belarus Meclis  Konseyi Başkanı Mikhail Myasnikoviah,  Avusturya Milli Konseyi İkinci Başkanı  Karlheinz Kopf,  Kazakistan Birinci Başbakan Yardımcısı  Askar Mamin,  Özbekistan Birinci Başbakan Yardımcısı Rustam Azimov,  Kırgızistan Birinci Başbakan Yardımcsı Muhametkalyi Abulgaziev,   Nambia Birinci Başbakan Yardımcısı  Nandi Ndaitwah Swaziland,  Başbakan Yardımcısı  Sistentela Dlamini,  Tacikistan Başbakan Yardımcısı Azim Ibrohim,  Dünya Bankası Kıdemli Başkan Yardımcısı Mahmoud Mohieldin  konuşmalarını gerçekleştirdi.

Konferansın ikinci oturumuna öğle yemeğinden sonra devam edildi ve  Zambiya Ulaştırma Bakanı Brain  Mushimba Cin Halk Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Li Xiaopeng Tanzanya  Ulaştırma Bakanı Makame Mbarawa  Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanı  Maksim  Sokolov’dan sonra Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan konuşmasını gerçekleştirdi. Konferans konuşmalarına Tayland ve Ukrayna’nın ilgili bakanlarının konuşmalarıyla devam edildi.

Konferans esnasında Birleşmiş Milletlerin Genel Sekreteri Ban Kim – moon basın mensupları ile bir toplantı gerçekleştirdi. Söz konusu basın toplantısında 3 soru alan Genel Sekreter Ban Kim moon “Atavatan Türkmenisan” Dergisinin temsilcisinin sorusuna ise içtenlikle cevap verdi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hormatly Prezidentimiz Serdar Berdimuhamedow baýramçylyk çärelerine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “Türkmen-hytaý zenanlarynyň dünýäsi” atly forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

«Magtymguly» atly kitap çapdan çykdy

Türkmenistanyň Prezidenti Magtymguly Pyragy medeni-seýilgäh toplumynyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyraga bagyşlanan medeniýet ministrleriniň halkara maslahaty geçirildi

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyragynyň doglan gününiň 300 ýyllygyna bagyşlanyp, medeniýet ministrleri derejesinde geçirilýän halkara maslahata gatnaşyjylara