JEMGYÝET

Türkmenistan Devlet Başkanı Türkmen Sporcuları Ödüllendirdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 3-8 Eylül 2016 tarihlerinde Kırgızistan’ın Issyk Göl’ünde bulunan Çolpan-ata kentinde düzenlenen 2. Dünya Göçebe Oyunları’nda madalya kazanan Türkmen sporcuları ödüllendirdi. Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, sporcuların kazandığı başarısından hem de Türkmenistan’ı en üst seviyede temsil ettikleri için teşekkür ederek, 15 sporcuya lüks arabaların anahtarını törenle takdim etti.

Ödül töreni, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ın güney kısmında Köpetdağ’daki 8 kilometre uzunluğundaki Sağlık yolunun başlangıç noktasında gerçekleştirildi. Sabahın erken saatlerinde tören alanına gelen Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov yaptığı konuşmada, Türkmenistan’da sporun geliştirilmesine büyük önem verdildiğini ve bunun sonucunda Türkmenistanlı sporcuların uluslararası spor müsabakalarında ülkesini temsil etme imkanına sahip olduğunu belirtti.

Türkmenistan’ın spor alanındaki başarılı çalışmaları sayesinde 2017 yılında Aşkabat’ta Orta Asya bölgesinde ilk defa bir uluslararası spor organizasyonuna ev sahipliği yapacaklarını kaydeden Sayın Devlet Başkanı, Eylül 2017’de yapılacak 5.Kapalı Salon ve Savaş Sanatı Oyunları’nda da Türkmen sporcularının başarılı olacaklarına inandıklarını kaydetti.

Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Asya oyunlarının en üst seviyede organize etmek için Aşkabat’ta 5 milyar dolarlık ciddi bir yatırım yapıldığını, dev Olimpiyat Kompleksi’nin inşa edildiğini ve 30’a yakın tesisi barındıran bu Olimpiyat Köyü’nde spor müsabakalarının dünyaya yayılması için bütün imkanların seferber edildiğini ifade etti.

Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 2. Dünya Göçebe Oyunları’nda Türkmenistan’ı en iyi şekilde temsil eden ‘Galkınış’ atlı grubuna 30 bin dolar para hediye takdim etti. Ardından, madalya kazanan sporcuların ödülleri verildi.

Ödül törenine, Asya spor muhabirlerinin günü dolayısıyla Aşkabat’ta düzenlenen 5. Asya Oyunları’nın tanıtımının yapılmasını öngören Uluslararası Medya Forumu için gelen heyet de katıldı.

Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, tören tamamlandıktan sonra Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ile bisiklet ile yoluna devam etti.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy