DÜNÝÄ

Türkmenistan Devlet Başkanı, toplu bisiklet turuna katıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat’ta 17-27 Eylül tarihlerinde yapılacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na 50 gün kalması dolayısıyla düzenlenen toplu bisiklet turuna katıldı. Ülke genelinde yapılan bisiklet turuna binlerce Türkmen vatandaşı katıldı.

Türkmen Liderinin katıldığı bisiklet turuna, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, yabancı ülke büyükelçileri, uluslararası örgüt temsilcileri ve gençler katıldı. Aşkabat’ın güney kısmındaki Çandıbil caddesinden başlayan bisiklet turu şehrin merkezinde Bağımsızlık meydanında son buldu. Bisiklet turunun yapıldığı cadde kenarlarında vatandaşlar Devlet Başkanı’nı selamladı ve folklor ekiplerinin gösterisi yapıldı.

Bisikletle tura çıkan Devlet Başkanı yol boyunca bazı yetkililere Aşkabat’ta yapılacak Asya Oyunları’na hazırlıkların güçlendirilmesi, konukların ve sporcu kafilelerin güzel bir şekilde ağırlanması için bir takım talimatlar verdi.

Türkmen Lider ayrıca, ekoloji bakımdan temiz olan bisiklet aracının yaygın bir şekilde kullanılması ve bisiklet sporunun yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılmasını istedi.

 TÜRKMEN LİDERİ’NE AKREDİTASYON BELGESİ VE DAVETİYE TAKDİM EDİLDİ

Bağımsızlık Meydanı’nda bisiklet turunu tamamlayan Türkmen Lider, burada Asya Oyunları’na hazırlık çalışmalarında Türkmenistan ile işbirliği yapan Trivando Chanzo Limited şirketi CEO’su Jean Tomlin ile görüştü. Jean Tomlin, Türkmenistan ile işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu ve bu ülkede çalışmak için yaratılan koşullardan memnun kaldığını belirterek, Türkmenistan Devlet Başkanı’na ilk olarak akreditasyon belgesini ve açılış ile kapanış törenleri için davetiyeni takdim etti.

Akreditasyon ve davetiye için teşekkür eden Türkmen Lider, Asya Oyunlarının üst düzeyde organize edilmesi için bütün imkanların seferber edileceğini belirtti. Türkmenistan’a ev sahipliği yapma hakkının tanındığı dönemde Asya Oyunları’nda 16 spor branşının bulunduğu ve bunun 21’e kadar arttırıldığını ifade eden Devlet Başkanı, ülke sayısının 22’den 64’e çıkartıldığını kaydetti. Bu da, bugüne kadar düzenlenen Kapalı Salon ve Savaş Sanatı Asya Oyunlarının en büyüğü ve önemlisi olacak.

AŞKABAT’DA 7 BİNDEN FAZLA İNSAN BİSİKLET TURUNA KATILDI

Ülke genelinde düzenlenen bisiklet turunun Aşkabat ayağına 7 bin 700 kişi katıldı. 29 Temmuz tarihinde Aşkabat’ta sabah saat 07:00’dan 19:00’a kadar caddelerde araç hareketi kısıtlandı ve sadece otobüs ve kamu araçlarına izin verildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

“Atawatan Media” topary ABŞ-da ýelkenli sport ýaryşyny tomaşa etdi

Türkiýe Respublikasynyň demokratiýa we milli jebislik güni Aşgabatda bellendi

Aşgabatda Fransiýanyň milli güni bellenildi

Prokurorlary wezipä bellemek we wezipeden boşatmak hakynda

Türkmenistan bilen Türkiýe Ýewropa bazaryna girmek mümkinçiliklerini maslahatlaşdy

Türkmenistanyň ilçisi Türkiýäniň daşary işler ministriniň orunbasary bilen duşuşdy