JEMGYÝET

Türkmenistan Devlet Başkanı Kırgızistan’ı Ziyaret Edecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 3-4 Eylül 2016 tarihlerinde Kırgızistan’ı ziyaret edecek. Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bu ziyareti kapsamında Kırgızistan’ın ev sahipliğinde düzenlenecek 2. Dünya Göçebe Oyunları’nın açılış törenine katılacak ve bir dizi görüşmelerde bulunacak.

Kırgızistan’ın ünlü tatil bölgesi ve dinlenme merkezi olan “Issık Göl” bölgesinde yer alan Çolpon-Ata kentinde düzenlenecek 2. Dünya Göçebe Oyunları’na 53 ülkeden sporcu katılacak ve sporun 26 dalında yarışlar düzenlenecek. Türkmenistanlı sporcular 4 dalda müsabakalara katılacak.

Ayrıca, bu oyunlar kapsamında Türkmenistan Devlet Başkanlığı Ahal Teke Atçılık Kompleksi’nin dünyaca ünlü “Galkınış” atlı grubu da gösteriler sunacak.

Türkmenistan ile Kırgızistan münasebetleri son yıllarda karşılıklı üst düzey ziyaretler ile ayrı bir boyut kazandı. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Almazbek Atambayev’in Kasım 2014’de ve Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un Ağustos 2015’de gerçekleştirdiği ilk ziyaretler ülkeler arasındaki siyasi, ekonomi, ticari ve diğer alanlardaki ilişkileri yeni bir döneme taşıdı. Kırgız Cumhurbaşkanı Atambayev, daha sonra Aralık 2015’de Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlık statüsünün 20.yıldönümü kutlamaları için Aşkabat’ı ziyaret etmişti.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un Kırgızistan ziyareti öncesinde iki ülke ekonomik ilişkileri değerlendirildi. Kırgızistan Ekonomi Bakanı Arzıbek Kozhoşov, Kırgız basınına yaptığı değerlendirmede, 2016 yılında Türkmenistan ile Kırgızistan arasındaki ticaret hacminin yüzde 23,7 oranında arttığını söyledi.

Kırgız Ekonomi Bakanının bildirisine göre, 2015 yılında Türkmenistan ile Kırgızistan ticaret hacmi 10,2 milyon dolar seviyesine ulaştı. 2016 yılının Ocak-Mayıs aylarında bu rakam 5,2 milyon dolar oldu.

Geçtiğimiz günlerde Kırgızistan Ekonomi Bakanlığı’nda ticaret ve ekonomi, bilimsel-teknik ve insani işbirliği üzerinde Kırgız-Türkmen Hükümetlerarası komisyonunun ikinci toplantısı gerçekleştirildi.

Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı – Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz

 

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri