Türkmenistan Devlet Başkanı Almanya’da

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 29-30 Ağustos 2016 tarihleri kapsayan Almanya çalışma ziyareti kapsamında bir dizi görüşmelerde bulundu. Bu ziyaret, Türkmenistan ile Almanya ilişkileri yanı sıra Türkmenistan ile Avrupa Birliği münasebetleri açısından da ayrı bir öneme sahip.

Türkmenistan Lideri Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ziyaretinin ilk gününde Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile görüştü. İş yemeği kapsamında yapılan görüşmede, ikili ilişkiler ele alındı. Şansölye Merkel, Türkmenistan ile her alanda işbirliğini güçlendirmek istediklerini kaydetti. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da Almanya ile ikili münasebetleri karşılıklı saygı, güven ve işbirliği prensipleri çerçevesinde devam ettirmek istediklerini dile getirdi. Liderler enerji başta olmak üzere sanayi, elektrik enerjisi, iletişim, ulaşım, tarım gibi birçok alandaki işbirliği imkânlarını masaya yatırdı.

Merkel: Türkmenistan Orta Asya’da Önemli Rol Oynuyor

Liderler ikili görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Basına yapılan açıklamada bulunan Almanya Şansölyesi Angela  Merkel, Almanya ve Avrupa Birliği’nin gelecekte de Türkmenistan ile sıkı işbirliği devam ettirmek istediğini kaydederek, Türkmenistan’ın Orta Asya’da önemli rol oynadığını belirtti.

Görüşmelerde Türkmenistan’daki demokratikleşme sürecine de değinildiğini kaydeden Merkel, bu alanda önemli çalışmaların yapıldığının altını çizdi. Merkel insan hakları alanındaki çalışmaların ve bu yönde ombudsman atama faaliyetlerinin önemli olduğunu söyledi. Şansölye  Merkel ayrıca, Almanya’nın Türkmenistan’daki anayasal reformları da desteklediğini ifade etti.

Afganistan konusunda Türkmenistan’ın katkılarından memnun olduklarını söyleyen Merkel, bu alanda Türkmenistan yönetimi ile çalışmak istediklerini kaydetti. Merkel, her iki ülkenin de Afganistan’da kalıcı barışın sağlanması ve ekonomik durumun iyileştirilmesi yönünde ortak fikirde olduğunu ifade etti.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, basın toplantısında iki ülke arasında uluslararası güvenlik konularına değindiklerini ve terör, sınır ötesi suçlar ve yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı gibi alanlarda çabaların desteklenmesi yönünde anlaştıklarını söyledi.

Okap bilersiňiz  Abu-Dabiniň Ösüş Gaznasy Türkmenistana maýa goýýar

Alman şirketlerinin katılımıyla Türkmenistan’da geniş çaplı projelerin hayata geçirilmesi, ticari ce ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda iki  tarafın da hazır olduğunu ifade eden Sayın Devlet Başkanı, enerji, ulaşım, yüksek teknoloji, bankacılık, sağlık gibi sektörlerde ortak işbirliği yapmak istediklerini belirtti.

Enerji ve ulaşım konusunda daha aktif bir işbirliği içerisinde olabileceklerini söyleyen Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın enerji kaynaklarını batıya ulaştırılması konusunda Avrupa Komisyonu ile çalışmaların yapıldığını ifade etti. Türkmenistan Lideri, Avrupa Birliği’nin saygın üyelerinden olan Almanya’nın bu sürece destek vereceğine inandıklarını belirtti.

Liderler daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Alman Şansölye Merkel, Türkmenistanlı gazetecinin Avrupa Birliği’nden Birleşik Krallığın üyelikten çıkmak istemesi, mülteci krizi gibi birçok sorunlar ile baş başa kaldığı dönemde nasıl bir çalışma içerisinde bulunduğu yönündeki soruya, bunca sorun olmasına rağmen, Avrupa Birliği’nin geleceğine iyimser yaklaştıklarını kaydetti. Merkel, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin ortak çabaları ile bu sorunların üstesinden gelecekleri, sorunların çözüleceğini ve Avrupa Birliği ekonomisinin gelecekte de büyüyeceğini belirtti.

Türkmenistan Devlet Başkanı  Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın enerji kaynakları bakımından zengin bir ülke olduğunu ve Avrupa Birliği ülkelerinin bu alandaki çalışmalarında her zaman gündeminde olduğunu belirtti.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bu ziyareti kapsamında Alman ve dünya iş dünyasının önemli temsilcileri ile görüştü. Sayın Devlet Başkanı, Siemens AG, Deutsche Bank AG, SAP, Cifal Group, ILF Consulting Engineers, Airbus Group ve Cargolux şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile işbirliği konularını değerlendirdi.

Okap bilersiňiz  Aşgabatda täze belgili awtobuslar halkyň hyzmatynda

Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı  – kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

ÝENE-DE OKAŇ

     Täze miweler we gök önümler adam bedenine zerur bolan köp witaminleriň we minerallaryň esasy çeşmelerinden biridir.  Täze miwe görnüşleriniň köpüsi ýazda we tomusda ösdürilip ýetişdirilýändigi sebäpli, gyş aýlarynda bişen miwelere ýetmek mümkin däl.  Baharyň gelmegi bilen, iýmitiňize täze we sagdyn miweleriň köp görnüşini goşup bilersiňiz, saglyga köp peýdaly bolmak bilen bir hatarda energiýa we iýmitleniş zerurlyklaryny kanagatlandyryp bilersiňiz. ...
Hormatly okyjylarymyz! “Atavatan Türkmenistan” halkara žurnalynyň www.atavatan-turkmenistan.com internet saýty her gün täleýnamany dykgatyňyza ýetirýär. Siz hem öz ýyldyzyňyza görä täleýnamaňyz bilen gyzyklanýan bolsaňyz,  onda www.atavatan-turkmenistan.com internet saýtyndan daşlaşmaň.  Siz saýtymyzyň “Seniň Täleýnamaň” sahypasyna girip gündelik täleýnamalary okap bilersiňiz! Siz Täleýnamany has aňsat okamak üçin Google Plaý Marketden şu ýere basyp Applikasiýany ýükläp alyp, bildiriş sazlamalaryndan Täleýnamalar baradaky habar saýtymyza girilen dessine Siziň telefonyňyza bildiriş geler ýaly sazlaň! Mähriban okyjylar! Günlük täleýnama...
Futbol janköýerleriniň uly sabyrsyzlyk bilen garaşan futbol boýunça Ýewropa çempionaty başlady. Düýn gije 00:00-da ilkinji duşuşyk geçirildi. "A" toparda çykyş edýän Italiýanyň milli ýygyndysy Türkiýäniň milli ýygyndysyny 3:0 hasabynda ýeňmegi başardy. ITALIÝADAN TARYHY REKORD Şeýlelikde, Italiýanyň milli ýygyndysy 2018-nji ýylyň 10-njy sentýabryndan bäri, resmi hem-de ýoldaşlyk duşuşyklarynda bassyr 28 duşuşykdan bäri ýeňilmän gelýär. Bu ýurduň taryhyndkay täze bir rekorddyr. Bu döwürde...
Türkmenistanyň Daşary işler ministrliginiň Halkara gatnaşyklar institutynyň işini kämilleşdirmek göz öňünde tutulýar. Bu barada "Watan" habarlar gepleşiginde bellenilip geçildi. Şoňa görä, häzirki wagtda Halkara gatnaşyklar institutynda fakultetleriň 4-si, kafedralaryň 6-sy, merkezleriň 3-si hereket edýär. Institutyň işiniň kämilleşdirilmegi babatda iki basgançakly bakalawr we magistr bilim maksatnamasyna geçmek üçin öňümizdäki okuw ýylynda ýokary okuw mekdebinde tölegli esasda käbir ugurlary açmak teklip edilýär. Geljek ýyllarda...
Şu ýylyň 22-27-nji iýuny aralygynda ýurdumyzyň Lebap welaýatynda Medeniýet we sungat işgärleriniň hem-de Magtymguly Pyragynyň şygryýet güni mynasybetli geçiriljek Medeniýet hepdeligi hem-de baýramçylyk açylyş dabaralary barada hasabat berildi. "Watan" habarlar gepleşiginde bellenilip geçilişi ýaly, sanly ulgam arkaly geçirilen Ministrler Kabinetiniň mejlisinde Lebap welaýatyndaky döredijilik çäresi we onuň maksatnamasy barada aýdyldy. Medeniýet hepdeligine gabatlanyp, welaýatda medeni-durmuş maksatly desgalaryň, şol sanda Kerki şäherinde howa menziliniň,...

Teswirler

Aýbölek Abdyrasulowa
Edepli Ile Ýarar
Babahan Berdiýew
“Öwgi” usuly
18,713BeğenenlerBeğen
19,500TakipçilerTakip Et
833TakipçilerTakip Et
417AbonelerAbone

Iň täze habarlar