JEMGYÝET

Türkmenistan Devlet Başkanı, 73.BM Genel Kurulu’na katılacak

Birleşmiş Milletler’in 73.Genel Kurulu çalışmaları başladı. BM’nin New York’taki ofisinde başlayan 73.Genel Kurul kapsamında 25 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında üst düzey toplantılar yapılacak. Bu toplantılarda 84 Devlet Başkanı ve 44 Hükümet Başkanı BM Genel Kurulu’ndan hitap edecek.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov 29 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında BM Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere New York’a gidecek. Türkmen Liderin bu ziyareti kapsamında üst düzeyde görüşmeler yapılacak ve Devlet Başkanı’nın talimatı üzerine Türkmenistan-ABD İş Forumu kapsamında görüşmeler gerçekleştirilecek.

Dışişleri Bakanlığı’nda Türkmen Liderinin New York ziyareti ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. Aralarında Atavatan Türkmenistan Yayın grubu olmak üzere yabancı büyükelçiler, yabancı basın, yerli basın ve birçok davetlinin katıldığı basın toplantısında, Türkmenistan Devlet, Hukuk ve Demokrasi Enstitüsü Başkanı Dr. Yağmur Nuriyev, Türkmenistan Beşeri Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi Rektörü Esen Aydoğdıyev ve “Türkmenistan” gazetesi genel yayın yönetmeni Kakamurat Recebov konuşma yaptı. Basın toplantısında konuşan yetkililer, Türkmenistan’ın 73.BM Genel Kurul toplantısı kapsamında ileri süreceği konular ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Türkmenistan Devlet, Hukuk ve Demokrasi Enstitüsü Başkanı Dr. Yağmur Nuriyev, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın BM toplantısı için yapacağı New York ziyaretinin önemli olduğuna dikkat çekerek, Türkmenistan ile BM ilişkilerine değindi.

Yağmur Nuriyev, Türkmenistan’ın silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi için sağlam ve tutarlı bir güvenlik işbirliği taraftarı olduğunu ve bu yönde uluslararası işbirliğinin daha kapsamlı bir şekilde devam ettirilmesi yönünde bazı girişimlerde bulunacağını kaydetti. Nuriyev ayrıca, Türkmenistan'ın uyuşturucu ile mücadelede işbirliğinin koordinasyonu için etkili mekanizmaların hayata geçirilmesi için çaba gösterdiğini kaydetti. Devlet, Hukuk ve Demokrasi Enstitüsü Başkanı, Türkmenistan’ın BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda sıkı bir çalışma yaptığını ve Türkmenistan’ın 17 hedef kapsamında 148 görev ve 194 göstergenin uygulanması için çaba gösterdiğini ifade etti.

Türkmenistan Beşeri Bilimler ve Kalkınma Üniversitesi Rektörü Esen Aydoğdıyev, konuşmasını İngilizce yaparak, özellikle gençler konusuna değindi. Türkmenistan’da gençlerin iyi eğitim alması, ülkenin kalkınmasına katkı sağlaması yönünde önemli çalışmaların yapıldığını ve bu kapsamdaki çalışmaları BM Genel Kurulu ile tüm dünyaya taşımak istediklerini kaydetti. 73.BM Genel Kurul’da Türkmenistan’ın Dünya Gençler Forumu’na ev sahipliği yapması yönünde bir teklifte bulunacağını ifade etti.

 “Türkmenistan” gazetesi genel yayın yönetmeni Kakamurat Recebov ise ekoloji ve çevre konularına değindi. Özellikle, Türkmenistan’ın Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na başkanlık yaptığı döneme denk gelen 73.BM Genel Kurulu’nda Aral’ın kurtarılması ve Aral havzasındaki sosyo-ekonomik çalışmalar doğrultusunda BM Özel Programının hazırlanması yönünde önerilerin yer alacağı kaydedildi.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy