JEMGYÝET

“Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi” yılı olarak kutlanıyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov’un girişimiyle 2018 yılı ülkede, "Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi" yılı olarak adlandırıldı. Bu daha önce Türkmenistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilen birçok etkinlik ve basın bildirimleriyle Türkiye’nin kamu, sivil toplum ve iş dünyası temsilcilerine bildirilmişti.
Bu şiar, derin sembolik anlam taşımaktadır. Yüzyıllarca "yedi yolun kavşak noktası" olarak adlandırılan Türkmenistan toprakları üzerinden geçen çok sayıda kervan yolları sayesinde, Doğu ve Batı halkları arasında ticaret ve kültürel işbirliği köprüsü görevini yapmıştır. Yeni tarihi dönemde, Orta Asya ve diğer bölgeler arasındaki karşılıklı yarara dayalı ticari, ekonomik, kültürel ve insani bağları güçlendirmek ve teşvik etmek için enerji, ulaşım ve iletişim alanları başta olmak üzere, Türkmenistan’da geniş kapsamlı uluslararası ve bölgesel projeler uygulanmaktadır.
Bu kapsamda, 26 Şubat 2018 tarihinde yılın sloganı çerçevesinde Lebap vilayetinin merkezi olan Türkmenabat şehrinde Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından atletizm, bisiklet turu ve "Amul-Hazar 2018" uluslararası otomobil ralli yarışmasının yer aldığı "Büyük İpek Yolu" kitlesel spor yarışmaları başlatıldı. Türkmenistan topraklarının kalbinden geçen bu yolların, yeniden canlandırılmış şekilde tarihi antik rotadan geçmesi çok semboliktir.
Bilindiği gibi, 2009 yılında Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov’un girişimiyle, Kazan-Aşkabat arasında "İpek Yolu – 2009" adlı uluslararası ralli gerçekleştirildi. Bu bağlamda, Türkmenistan’da bu senenin Eylül ayında, "Türkmenistan, Büyük İpek Yolu'nun kalbi" sloganı altında "Amul-Hazar 2018" uluslararası otomobil ralli yarışmasının planlanması da semboliktir. Hâlihazırda “Amul-Hazar 2018” uluslararası otoralli yarışması için hazırlık çalışmaları devam ediyor. Yarışmanın geçeceği taslak rotası hazırlanmış olup, yarışma beş turdan oluşacak. Bunlar Amul-Mary, Mary-Derveze, Derveze-Türkmen Gölü, Türkmen Gölü-Yangala ve Yangala-Avaza’dır.

Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği 

 

Ýene-de okaň

Ýaş alymlar sylaglandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri daşary ýurtly işewürler bilen duşuşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürlerini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Narendra Modini gutlady

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkmen-koreý gatnaşyklary sanlarda

Ata Watan Eserleri