BIZNES

Türkmenistan, Büyük İpek Yolu’nu demiryolu ile canlandırıyor

Çin-Kazakistan-Türkmenistan-İran güzergahında yola çıkan konteynır treni, Türkmenistan’ın Akyayla istasyonundan İran’a geçiş yaptı. Söz konusu tren, 28 Aralık 2017 tarihinde Çin’den hareket etmişti.

Türkmenistan, Büyük İpek Yolu’nu demiryolu ağıyla canlandırıyor. Türkmenistan inisiyatifi ile hizmete açılan Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu Asya ülkeleri ile İran’ı ve daha sonrasında Basra Körfezini birleştiren önemli bir güzergahtır. Türkmenistan bulunduğu coğrafi konumunun avantajları ile Asya ülkelerini transit koridorlarına dahil edilerek, en faydalı güzergâhların ve lojistik sisteminin geliştirilmesine imkan sağlamaktadır. Türkmenistan bunun için multimodal ulaşım altyapısını genişletmektedir.

Daha önce de, haber verdiğimiz gibi, 28 Aralık 2017 tarihinde Çin’ın Hunan eyaletinden yola çıkan 41 konteynırdan oluşan yük treni, Altınkol-Bolaşak (Kazkaistan)-Serhetyaka (Türkmenistan)-Akyayla-İnçeburun-Tahran (İran) güzergahında mesafe kat etmektedir. Gerçekleştirilmekte olan bu test sonucunda düzenli yük taşımacılığın yapılması için bütün koşullar ve şartlar öğrenilmektedir.

Bu güzergah ile konteynır taşımacılığın yapılması konusunda geçen yıl Mayıs ayında Aşkabat’ta dörtlü toplantı gerçekleştirilmişti ve bu görüşmede alınan kararlar hayata geçirilmektedir.

Çin’in farklı eyaletlerinden 28 Aralık, 29 Aralık ve 30 Aralık 2017 tarihlerinde 3 ayrı konteynır yük treni yola çıkmıştı.

4 ülkenin ulaşım-transit imkanlarını değerlendiren ilk tren, 4 Ocak günü Çin ile Kazakistan’ın sınırındaki Altınkol istasyonuna geldi. Daha sonra 7 Ocak’ta Türkmenistan’ın Serhetyaka istasyonuna geldi. Akabinde 825 kilometre yol geçerek, Türkmenistan’ın Akyayla istasyonuna gelerek, İran’a geçti. Bu proje ile zamandan kazanılarak, daha az masraf edilmesi hedeflenmektedir.

Çin’deki trenlerin sefere başlaması ile ilgili törene katılan Türkmenistan heyeti, Pekin’de bir dizi görüşmelerde bulundu. Türkmen heyeti, Çin’in China Railway International Multimodal Transport Co., Ltd şirketi yetkililer ile görüşerek, konteynır taşımacılığına diğer ülkeleri özellikle Afganistan’ın ve Türkiye’nin de dahil edilmesini teklif etti.

Afganistan’a kadar ulaşım için Türkmenistan Serhetabat-Turgundi demiryolunu yeniden inşa etmektedir. Bu projenin Şubat ayında hizmete açılması hedeflenmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanda 40 milliard 230 million kubmetr tebigy gaz öndürildi

Türkmenistan Özbegistanyň esasy söwda hyzmatdaşy

Eýranda 1.7 million awtoulag öndüriler

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň hem-de Eýran Yslam Respublikasynyň serhet wekilleriniň ikinji duşuşygy

Türkmenistanda “akylly” gaz hasaplaýjy enjamlary gurnalar

“Sanly karz” ulgamy hyzmaty ornaşdyrylýar