JEMGYÝET

Türkmenistan Belarus basınını yalanladı Türkmenistan bütün yükümlülüklerini tam yerine getiriyor

Bugün Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un talimatı üzerine Türkmenistan Hükümeti’nin yetkili üyeleri, Aşkabat’ta ziyarette bulunan Belarus Başbakan Yardımcısı Anatoly Kalinin başkanlığındaki heyet ile görüştü. Görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliği konuları geniş yelpazede değerlendirildi.

Taraflar özellikle, Belarus şirketlerinin Türkmenistan’da gerçekleştirdiği projelerde gelinen durumu ele aldılar. Bu alanda en büyük proje, Belarus’un Belgorhimprom şirketi tarafından inşası devam eden Garlık maden yatağı projesidir.

 

Bu bağlamda, Türkmenistan tarafı Belarus şirketinin sözleşme yükümlülüklerini tam yerine getirmediği için endişelerini iletti. Projenin inşasında geçikmelerin yaşandığı somut bilgiler ile teyit edildi.

 

Buna ek olarak, Türkmenistan devlet kurumlarının tekrarlanan taleplerine rağmen, Belarus tarafı henüz milyonlarca dolar ve projelerin daha ileri özelliklerinin değerinde teçhizat parçalarının teslim zamanlaması hakkında bilgi sunmamıştır. Ayrıca, Belarus şirketi tarafından projede çalışan Türkmen vatandaşlarının maaşlarının gecikmeli olarak ödendiği belirtildi.

 

Belarus Başbakan Yardımcısına Belarus ve diğer basın organlarında Türkmenistan tarafının sözleşme gereğince finans konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmediği yönündeki haberlerin çıktığı iletildi. Türkmenistan Hükümeti, bu tür haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Belarus şirketi tarafından yapılan işler doğrultusunda gerekli belgelerin zamanında hazırlanmadığı kaydedildi.

 

Bu doğrultuda, Türkmenistan Hükümeti Garlık madencilik ve işleme tesisinin zamanında ve başarılı bir şekilde tamamlanması için Belarus tarafından acil önlemlerin alınması konusunda gereğinin yapılması iletildi.

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri