JEMGYÝET

Türkmenistan, BDT’nin Parlamentolar arası Meclisi’ne katıldı

Türkmenistan Meclis Başkanı Gülşat Mammedova başkanlığındaki heyet, Bağımsız Devletler Topluluğu’nun Parlamentolar arası Meclisi’ne katıldı. Rusya’nın St.Petersburg kentinde düzenlenen BDT'nin Parlamentolar arası Meclisi’nde Rusya Federasyonu Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko, BDT Parlamentolar arası Meclisi başkanlığına tekrar seçildi.

Rusya Federasyon Konseyi resmi sitesinin haberine göre, Valentina Matvienko toplantı kapsamında Türkmenistan Meclis Başkanı ile bir araya geldi. Matvienko, Türkmen heyetine toplantıya katıldıklarını için teşekkür ederek, bundan sonraki dönemde de parlamentolar arası münasebetleri geliştireceklerini kaydetti.

Matvienko, Türkmenistan’ın bu sene BDT eş başkanı olduğunu kaydederek, gelecek sene BDT Başkanlığı görevine üsleneceğini ve bu dönemde de parlamentolar arasındaki münasebetlerin geleceğine inandığını söyledi.

Türkmenistan Rusya’nın çok önemli stratejik ortağı olduğunu söyleyen Matvienko, iki münasebetlerin düzenli olarak geliştiğini, Rusya Devlet Başkanı’nın Türkmenistan’a ziyaretiyle münasebetlerin ivme kazandığını kaydederek, “Türkmenistan ve Rusya Devlet Başkanları’nın imzaladıkları stratejik işbirliği anlaşmasını onaylamak için hazırlıklar yapıyoruz. En kısa zamanda bu anlaşmayı onaylayacağız” dedi.

Valentina Matvienko aynı zamanda Türkmenistan Meclis Başkanı’na bu sene Eylül ayında St.Petersburg kentinde düzenlenecek 2. Avrasya Kadınlar Forumu’na resmi davetiyesini takdim etti.

Türkmenistan Meclis Başkanı kendi tarafından Valentina Matvienko’ya iki ülke arasındaki münasebetlerin geliştirilmesi için yaptığı katkılarından ötürü teşekkür etti.

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri