TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan, Başkan Berdimuhamedov ile hızlı büyüyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov önderliğinde Türkmenistan 10 yıldır büyük gelişmeler yaşıyor. 11 Şubat 2007 yılında Türkmenistan halkı tarafından devlet başkanı görevine seçilen Gurbanguli Berdimuhamedov’un 10 yıllık cumhurbaşkanlığı döneminde büyük ilerlemeler kaydedildi.

2007 ve 2017 yıllar kapsayan 10 yıl süre zarfında binlerce yeni fabrikalar, okullar, hastanalar, konutlar, müzeler, kütüphaneler, binlerce kilometreye uzayan karayolları ve demiryolları, boru hatları, yüzlerce ve milyonlarca ton çeşitli ürünler, milyar dolarlık dev projeler hayata geçirildi. Bütün bu projeler ülkenin çehresini köklü bir şekilde değiştirdi.

12 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mevcut Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov yüzde 97,69 oranında oy aldı ve seçim sonuçları Türkmenistan halkının Milli Lideri’ne güveninin tam olduğunu gösterdi.

Türkmen Liderinin önderliğinde Türkmenistan serbest rekabet ilkesine dayalı, iş ortamı oluşmuş, özel mülkiyet rolünü arttırarak, sosyal odaklı piyasa ekonomisi modelini hayata geçiriyor. 2012 yılından bu yana, Türkmenistan ortalamanın üzerinde gelirli bir ülke olarak Dünya Bankası tarafından sınıflandırılmıştır.

Devlet tarafından tarım ürünleri üreticilerine her türlü finansal destek sağlanıyor ve tarım sanayi sektörünün kalkınması için milyarları bulan yatırım yapıldı. Çeşitli bitki yağı, et, süt ve süt ürünleri, makarna ve değişik ekmek ürünleri üreten fabrikalar, üretim tesisleri, seralar ve hayvancılık çiftlikleri inşa edildi.

Türkmenistan gıda güvenliğini sağladı ve 2011 yılında buğday ihracatını yapan ülkeler listesine girdi. 2015 yılında ülkenin bu alandaki başarısı Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından tescillendirildi. Türkmenistan gıda güvenliği alanında elde ettiği başarısından dolayı özel ödüle layık görüldü.

Yeni sanayi politikası stratejik önem kazanmıştır. Ülke ekonomisini çeşitlendirme ve kalkınma politikası başarılı bir şekilde hayata geçiriliyor. Ülkenin jeopolitik konumu itibariyle uluslararası ulaşım bağlantıların oluşturulması, yeni enerji kaynaklarının araştırılması ve dünya piyasasına çıkarılması yönünde önemli çalışmalar yapılmıştır. Yeniden işleme sanayisi kapsamında kimya ve inşaat malzemeleri sanayisi önem kazanmıştır.

Enerji kaynaklarını değişik hatlarla dünya piyasasına ulaştırmak için Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattı, Türkmenistan’dan İran’a kadar 2.doğalgaz hattı Devletabat-Serahs-Hangeran hattı inşa edildi ve Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz hattı inşasına başlandı. Ülke çapındaki doğalgaz yataklarının araştırılması, üretime kazandırılması için çalışmalar devam etmektedir. 2011 yılında başlayarak, 2015 yılında hizmete açılan 800 kilometre uzunluğundaki Doğu-Batı doğalgaz hattı, Türkmenistan’ın doğalgaz kaynağını çeşitli güzergâh ile yurtdışına ihraç edilmesine imkân sağladı.

Uluslararası ulaştırma koridorlarının kurulması kapsamında Hazar’ın kıyısında inşa edilmekte olan Uluslararası Deniz Limanı büyük önem kazanacaktır. Ulaştırma sektöründeki dev projeler arasında Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu inşası önemlidir.

Ülkede eğitim sisteminin modern seviyeye ulaşması için büyük çaba gösterildi. 2007 yılında yüksek eğitim kurum sayısı 17’iken 2016 yılında bu sayı 26’ya ulaştı. 10 senede üniversitede eğitim alan öğrenci sayısı 17 binden 38 bine yükseldi. Her sene 1.sınıfa giden öğrencilere Devlet Başkanı tarafından bilgisayar hediye edilmektedir.

Türkmenistan’da sosyal program kapsamında konut inşası hız kazanmıştır. 10 yıl içerisinde konut ve kamu hizmetleri için yapılan yatırım 18 kat artmıştır. 2007 yılında 0,8 milyar manat yatırım yapıldıysa, 2016 yılında bu rakam 14,7 milyar manata ulaştı.

2007 yılından bu yana şehirlerin, ilçelerin, kasabaların ve köylerin kalkınması için hazırlanan ulusal kalkınma programı kapsamında 2007-2014 yılları arasında 832 sosyal amaçlı tesis ve 4,5 milyon metrekare konut inşa edildi. 2015-2020 yılları kapsayan kalkınma programı kapsamında 500’den fazla tesis ve 3 milyon metrekare konut inşa edilecektir. 2030 yılına kadar Türkmenistan’daki yaşam kalitesi Avrupa standartlarına ulaşacaktır.  

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

 

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle